• Kategorie
  • Szukaj
  • Lodówki turystyczne

Brak produktów do wyświetlenia

Ciepłe letnie słońce, bezchmurne niebo i kilka wolnych dni to doskonała okazja, żeby spędzić parę miłych chwil na łonie natury, w otoczeniu najbliższych osób, znajomych lub przyjaciół. Z podobnego założenia wyszli zapewne wynalazcy pierwszych lodówek turystycznych. Świeże owoce, czy idealnie schłodzony, orzeźwiający napój to idealne remedium na najbardziej upalne chwile, gdy żar naprawdę daje się we znaki. Czym charakteryzują się nowoczesne lodówki turystyczne, jakie są ich zalety, rodzaje i najważniejsze funkcje oraz czym się kierować przy zakupie własnego urządzenia?

Największe zalety i najczęstsze zastosowania lodówek turystycznych

Wbrew pozorom, przenośne lodówki turystyczne nie stanowią jedynie przydatnego akcesorium w czasie letnich pikników. Używa się ich bowiem także w różnego rodzaju branżach, często wysoce wyspecjalizowanych. Profesjonalne, elektryczne lodówki mobilne znajdują zastosowanie w farmaceutyce, medycynie, a nawet w branży laboratoryjnej.

Niezależnie od wybranego rodzaju i modelu urządzenia, największą zaletą wszystkich lodówek turystycznych jest oczywiście ich funkcjonalność i rozmaite możliwości zastosowania. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, iż urządzenia tego typu bardzo często są również wyposażone w opcję podgrzewania lub utrzymywania ciepła. Dzięki temu, elektryczne lodówki przenośne są niezwykle przydatne także podczas rozmaitych podróży zimowych.

Jak zatem widać, lodówki turystyczne przydają się w bardzo wielu sytuacjach, choć najczęściej mają zastosowanie czysto rekreacyjne. Modeli, które mają również funkcję podgrzewania, można z powodzeniem używać przez cały rok, szczególnie wtedy, gdy często odwiedza się bliskie osoby i dużo czasu spędza się w samochodzie.

Najpopularniejsze rodzaje lodówek turystycznych

Odmiany różnych lodówek turystycznych łatwo podzielić ze względu na sposób działania, rodzaj zasilania, a także rozmiar i wagę. Poniżej zestawiono najpopularniejsze typy lodówek przenośnych.

Lodówki turystyczne pasywne

Pasywne lodówki stanowią rodzaj wygodnych pojemników termoizolacyjnych, które do pracy nie potrzebują dodatkowego źródła zasilania. W celu utrzymania niskiej temperatury w pasywnych lodówkach turystycznych, stosuje się specjalne wkłady, wypełnione chłodzącym żelem. 

Lodówki turystyczne termoelektryczne

Najpopularniejszy rodzaj lodówek turystycznych, m. in. ze względu na wspomnianą, często implementowaną funkcję grzania. Urządzenia termoelektryczne korzystają z napięcia 12 V, 24 V oraz .230 V oraz specjalnego, bezobsługowego ogniwa, odpowiedzialnego za utrzymywanie temperatury na odpowiednim poziomie. Zapewniają mocniejsze i bardziej efektywne chłodzenie niż lodówki pasywne.

Lodówki turystyczne sprężarkowe

Turystyczne lodówki sprężarkowe mają bardzo podobne działanie do standardowych lodówek stacjonarnych. Do działania również potrzebują zasilania elektrycznego, jednak za chłodzenie odpowiada specjalna sprężarka. Warto wiedzieć, że niektóre modele wyposażone są dodatkowo w funkcję mrożenia.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu lodówki turystycznej?

W pierwszej kolejności należy się zdecydować na konkretny typ lodówki przenośnej. Wybór powinien przede wszystkim zależeć od indywidualnych potrzeb - lodówki pasywne na wkłady żelowe idealnie sprawdzają się w czasie krótkich podróży i nie muszą być podłączane do dodatkowego źródła zasilania, natomiast lodówki elektryczne trzeba regularnie ładować, chociaż oferują one dużo lepszy poziom chłodzenia.

Następnie, trzeba zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Najważniejsze są z pewnością rozmiar i pojemność lodówki, a także jej waga. Należy również zweryfikować ogólną mobilność urządzenia, a więc m. in. czas pracy na pełnej baterii, czy też długość ładowania.