• Kategorie
  • Szukaj
  • Kable HDMI

Producent Lanberg Złącze 19 pin Szybkość transmisji 10,2 Gb/s Obsługa 3D
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Dostępność 107 szt.
6.70
szt. Do przechowalni
KABEL GEMBIRD HDMI V2.0 HIGH SPEED CC-HDMI4-1M Dzięki kablowi gembird możemy podłączyć dowolne urządzenie ze złączem HDMI (High Definition Multimedia Interface). St...
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Dostępność 21 szt.
9.95
szt. Do przechowalni

Kable HDMI obecnie należą do najbardziej powszechnych i najczęściej wykorzystywanych przewodów umożliwiających transmitowanie obrazu i dźwięku w wysokiej jakości. Ta technologia jest nieprzerwanie używana od września 2003 roku. HDMI (High Definition Multimedia Interface) pozwala na łączenie rozmaitych urządzeń przekazujących audio i wideo, takich jak: konsole do gier, telewizory cyfrowe, monitory, komputery, DVD, a nawet Blu-ray. W 2013 roku został wydany nowy standard interfejsu, czyli HDMI 2.0. Z kolei od 2016 roku powszechne stało się używanie kabli HDMI 2.0b. Czym kierować się przy zakupie tego akcesoria? Czy poszczególne kable różnią się od siebie i jak wybrać odpowiedni?

Do czego przydaje się kabel HDMI?

Większość nowoczesnych urządzeń odtwarzających multimedia potrzebuje połączenia z telewizorem, projektorem lub monitorem. W tym celu najlepiej sprawdza się technologia HDMI, która umożliwia łatwe przesyłanie dźwięku i obrazu za pomocą jednego kabla. Rozwiązanie to jest wyjątkowo wygodne i szybkie. Z tego powodu wiele osób z czasem się do niego przekonuje. Aktualnie praktycznie wszystkie nowoczesne urządzenia multimedialne mają port HDMI, a czasem nawet HDMI 4K. Przewód ten jest wszechstronny i uniwersalny. Z jednej strony podłączamy urządzenie (konsola do gier, komputer, laptop, DVD), a z drugiej zewnętrzny odbiornik, którym najczęściej jest monitor lub telewizor.

Jaki kabel HDMI wybrać?

Z reguły osoby, które nie znają się na informatyce wchodzą do sklepu i wybierają pierwszy lepszy kabel HDMI. Ta grupa ludzi nie zwraca uwagi na parametry wybranego przewodu. Tym samym łatwo możemy nabyć złącze nieodpowiednie dla naszych potrzeb, a istnieje wiele rodzajów i różnic technologicznych pomiędzy poszczególnymi modelami. Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie najtańszych przewodów są kable miedziano-aluminiowe. Niestety tego typu konstrukcje poza ceną nie mają zbyt wiele zalet. Dużo lepszym wyborem są kable HDMI miedziano-stalowe. Mimo, że nie różnią się drastycznie ceną od poprzedników, to są o wiele trwalsze i przekazują sygnał w lepszej jakości. Ostatnim i najdroższym rodzajem są kable miedziane z domieszką srebra lub złota. Tego typu złącza wytrzymują zdecydowanie najdłużej i doskonale przewodzą elektryczność. Są one swego rodzaju zabezpieczeniem i przekazują stabilny sygnał. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na długość kabla HDMI. Pamiętajmy, że im krótszy kabel tym lepsza jakość sygnału. Jeżeli nasze urządzenia nie są od siebie za bardzo oddalone to warto wybrać kabel o krótszej długości. Jeżeli potrzebujemy zaś długiego przewodu, to wybierajmy modele z wzmacniaczem sygnału.

Kable HDMI i różnice technologiczne między nimi

Wiemy już, że przy wyborze kabla HDMI niezwykle ważne są jego parametry i oznaczenia. Warto również wspomnieć, że wszystkie urządzenia tego typu mają wsteczną kompatybilność, dzięki czemu sygnał niezależnie od standardu będzie zawsze przekazywany prawidłowo. Oprócz standardowego HDMI możemy wyróżnić również kabel HDMI High Speed. Złączem posiadającym takie oznaczenie jest, na przykład Vivanco 42121. Sprawdzi się on doskonale, gdy mamy zamiar przesyłać sygnał w rozdzielczość większej niż 1080p, ponieważ jest dwukrotnie szybszy od poprzednika. Wyżej wymienione kable występują również w wersjach z Ethernetem. Używamy ich gdy chcemy, żeby standardowy kabel HDMI (lub HDMI High Speed) oprócz sygnału przesyłał także dane związane z siecią. Przykładem takiego przewodu jest Reinston EK016. Dla bardzo wymagających klientów powstały Premium High Speed HDMI i Ultra High Speed HDMI (HDMI 2.1). Takie kable wykorzystują rozdzielczość 4K, a w przypadku High Speed HDMI nawet 8K lub 10K. Ten rodzaj przewodów oferuje najszybszą prędkość przekazywania audio i wideo bez strat danych. Model tego typu warty polecenia to Unitek Kabel HDMI 2.1. Poza oznaczeniami kabla warto zwrócić uwagę na rodzaj wtyku. W zależności od urządzenia, do którego kupujemy przewód można wybrać standardowy HDMI, mini HDMI i micro HDMI.