• Kategorie
 • Szukaj
 • Lego: klocki, zestawy, zabawki

Brak produktów do wyświetlenia

Nazwa LEGO pochodzi od dwóch duńskich słów - |leg godt", co oznacza "baw się dobrze". To wyrażenie stało się jednocześnie misją marki, której celem jest dostarczenie najlepszych narzędzi do zabawy dla każdego dziecka - od malucha do nastolatka. Dorosłych zresztą też. Przecież każdy z nas ma w sobie dziecko i chęć zabawy!

Krótka historia marki LEGO

Grupa LEGO została założona w 1932 roku przez Ole Kirk Kristiansena, w duńskim mieście Billund. Następnie przeszła z ojca na syna, a dziś należy do wnuka założyciela, Kjelda Kristiansena. Przez niemal 90 lat istnienia, firma przeszła wiele przemian - od małej pracowni do nowoczesnego, międzynarodowego przedsiębiorstwa, które dziś może nosić dumne miano jednej z największych fabryk zabawek.

Klocki LEGO w swojej najbardziej ikonicznej postaci, jaką znamy dzisiaj, wprowadzono w 1958 roku. Wtedy też opatentowano ich sposób łączenia. Szybko stały się one inspiracją dla dzieci na całym świecie. Z ich niezliczonymi możliwościami połączeń, pobudzały wyobraźnię, dostarczały mnóstwa radości i uczyły. Wkrótce firma zaczęła poszerzać swoją ofertę i dostosowywać zestawy klocków do możliwości i upodobań różnych grup wiekowych. Nie składały się już tylko z prostopadłościanów i żółtych ludzików. Powstały serie dla kilkulatków, z większymi klockami o delikatnych kształtach, jak i zaawansowane komplety dla nastolatków, pozwalające na projektowanie pojazdów, czy nawet zdalnie sterowanych robotów. LEGO stało się nie tylko towarzyszem zabaw, ale również narzędziem do nauki, docenianym przez rodziców.

Jakie klocki LEGO wybrać dla swojego dziecka? Najpopularniejsze serie LEGO

Na rynku jest już obecnie kilkadziesiąt różnych serii klocków LEGO, podzielonych w grupy według wieku i zainteresowań. Marka proponuje zestawy związane tematycznie m.in. z:

 • architekturą,
 • fantasy,
 • zwierzętami,
 • samochodami, pociągami i pojazdami specjalnymi,
 • kosmosem i sci-fi,
 • robotami,
 • księżniczkami,
 • programowaniem,
 • bohaterami znanymi z książek (np. Harry Potter), filmów (np. Batman, Spiderman, Star Wars) czy gier (Mario, Minecraft),
 • i wiele, wiele innych.

Które z nich będą nadawały się dla najmłodszych dzieci, a które podarować starszym?

Dla maluchów w wieku od roku do 4 lat polecana jest seria LEGO Duplo. W jej ramach można wybierać spośród różnorodnych zestawów, z których na pewno uda się dopasować coś do indywidualnych upodobań dziecka. Klocki Duplo są większe od innych, mają bardziej jaskrawe kolory. Pomagają wykształcić umiejętności manualne, uczą kolorów i kształtów. Można z nich składać pojazdy policyjne czy strażackie, zwierzęta, postacie z bajek czy samoloty.

Dzieci od 4 do 7 lat na pewno ucieszą się z zestawów oznaczonych jako LEGO Juniors. To klocki, które są mniejsze niż Duplo, ale nadal nieco większe, niż bardziej 'dorosłe' wersje LEGO. Można z nich stworzyć bardziej złożone konstrukcje, takie jak zamki czy farmy.

Dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat można wybierać klocki LEGO City, Creator czy Friends. Dokładniejszy wybór powinien zależeć od umiejętności manualnych dziecka. Jeśli dobrze radzi sobie ze skomplikowanymi budowlami, jest cierpliwe i sumienne, można podarować mu duży zestaw, pozwalający na stworzenie nawet całego miasta.

Nastolatkowie i miłośnicy technicznych łamigłówek w wieku od 7 do 16 lat na pewno docenią możliwości LEGO Technic. Z zestawów wchodzących w skład tej serii można tworzyć pojazdy wyposażone we własne silniki i przekładnie, a także sterowane maszyny. Niektóre z nich, by działać, wymagają zaprogramowania, co może być doskonałym wprowadzeniem w naukę tej bardzo cennej dzisiaj umiejętności. Zestawy LEGO Technic nigdy się nie nudzą i stanowią prawdziwe wyzwanie, często nawet dla dorosłych.

Czy klocki LEGO uwzględniają podział ze względu płeć?

Oczywiście istnieją zestawy, które stereotypowo można by polecić dla dziewczynek - np. serie z księżniczkami, czy LEGO Friends, z rozmaitymi postaciami i zwierzątkami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zainteresować dziewczynkę klockami inspirowanymi światem Batmana, zamieniającymi się w roboty czy pozwalającymi na stworzenie zaawansowanego pojazdu. Wybierając zestaw dla chłopca również nie kierujmy się tym, że powinien on interesować się np. pojazdami. czy zamkami i rycerzami Dobrym kluczem do doboru klocków np. na prezent jest po prostu sprawdzenie, czym obecnie interesuje się dziecko, które chcemy obdarować, na jakim etapie rozwoju osobowości się znajduje i co gra mu w duszy. Wtedy będziemy pewni, że kupiony zestaw będzie trafiony.

Chociaż... można zaryzykować twierdzenie, że z klockami LEGO trudno o nietrafiony prezent. Ich jakość wykonania, zdolność do zaangażowania w zabawę są nieporównywalne z jakąkolwiek inną marką klocków. Nic dziwnego więc, że marka ta posiada ponad 70% udziału w rynku klocków na świecie. LEGO przez lata było numerem jeden i wiele wskazuje na to, że pozostanie na tej pozycji. Firma dokłada do tego starań, inwestując w nowe technologie, coraz bardziej ekologiczną i odpowiedzialną produkcję oraz jeszcze lepsze rozpoznanie rynku.

LEGO - ponadczasowe klocki dla wszystkich

Klocki lego od lat cieszą się popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. W ciągu kilkunastu lat klocki lego przeszły wiele modyfikacji. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy cieszyć się jedynie pudłami ze zbieraniną klocków, z której sami tworzyliśmy budowle i dopasowaliśmy do siebie. Dzisiaj na rynku pojawiło się wiele możliwości. Możemy kupić pudełko klocków, pojedyncze klocki lego, zestawy. Znajdzie się również coś dla małych dzieci i tych starszych. W sklepie możemy szukać różnych kształtów, kolorów i wzorów klocków. Większość rzeczy, która przyjdzie nam na myśl, jest do kupienia.

Klocki LEGO - zabawa dla malucha i starszaka

Dzięki temu, że powstały zabawki lego dedykowane również dla najmłodszych dzieci, klocki lego zyskały jeszcze większą liczbę fanów. Mowa tutaj o lego duplo. Klocki oraz zabawki lego dla najmłodszych są większe i mają zaokrąglone końce. Nawet najmniejsze dziecko nie ma szansy połknąć klocków lub skaleczyć się nimi. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że zestawy i zabawki z klocków lego są tworzone pod ulubione bajki i filmy dla najmłodszych. Jest to dla nich bardzo atrakcyjne, ponieważ mogą przeżywać przygody ze swoimi ulubionymi bohaterami nie tylko przed ekranem telewizora czy laptopa. Wśród zestawów znajdziemy też takie dla miłośników motoryzacji, straży pożarnej czy zakupów. Większość zawodów i profesji jest do znalezienia w zestawach lego. Klocki dla starszych są mniejsze, mają różne kształty i zastosowanie. Tutaj możemy również wybrać pudełko z klockami, pojedyncze specjalne klocki lego, zestawy, które są o wiele bardziej skomplikowane niż te dla maluchów. Poziom trudności wskazuje zazwyczaj wiek, który widnieje na opakowaniu. Klocki lego dla starszych dzieci są również dostępne w wersji tematycznych zestawów. Mogą one dotyczyć bajek, filmów, być związane z ulubioną grą komputerową. 

Nie tylko zabawa, ale też nauka dzięki klockom LEGO

Kupując dzieciom klocki lego, już od najmłodszych lat rozwijamy u nich czucie głębokie. Dzięki temu, że dziecko musi chwycić klocek i dopasować do innego rozwija się u najmłodszych umiejętność prawidłowego chwytu. Klocki pobudzają kreatywność. Możemy tworzyć z nich bowiem budowle, które tylko sobie wymyślimy. Kupując klocki, wspieramy również rozwój artystyczny naszego dziecka. Lego pomaga w odkryciu przyszłych pasji i zainteresowań. Jego zaletą jest również fakt, że odciąga najmłodszych od ekranów. Zabawa nimi jest bardzo wciągająca i zajmuje sporo czasu. Wspólna zabawa uczy współpracy i buduje więzi między rodzeństwem, rodzicami i rówieśnikami. 

Gdzie kupić klocki LEGO? Sklep z największym wyborem klocków i zestawów

Jeśli chodzi o klocki lego, sklep Eltkom jest odpowiednim wyborem. Znajdziecie tutaj mnóstwo rodzajów klocków dla małych i dużych dzieci. Wśród szerokiej gamy produktów znajdą się pudełka z klockami do samodzielnego budowania, liczne zestawy tematyczne oraz klocki dopasowane do każdego wieku. Dzięki temu, że klocki lego stały się produktem ponadczasowym, ucieszą dziecko w każdym wieku i są prezentem, który każdemu się spodoba.