• Kategorie
  • Szukaj
  • Młynki

Brak produktów do wyświetlenia

Młynki do soli i młynki do pieprzu to bardzo użyteczne przedmioty w kuchniach i jadalniach. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się młynki do soli i młynki do pieprzu, dzięki którym aromat jest znacznie bogatszy. Różnią się od siebie techniką wykonania i różnymi dodatkowymi funkcjami.

Młynki do soli i pieprzu – manualne i elektryczne

Najprostszym stosowanym podziałem na kategorie, to właśnie młynki do przypraw ręczne i elektryczne. Zarówno sól jak i pieprz nie są przyprawami o wyjątkowej twardości, można więc powiedzieć, że wybór w dużej mierze będzie wyborem estetycznym. Zazwyczaj młynki do pieprzu i soli działają na baterie, potrzebne będą najczęściej 4 baterie – popularne paluszki. Znacznie mniej popularne są młynki do przypraw z ładowarką. Jest to nowoczesne rozwiązanie ograniczające zużycie baterii, jednak niestety zajmuje więcej przestrzeni w kuchni i trzeba znaleźć miejsce do podłączenia go do prądu. Najbardziej ekologiczne są młynki ręczne. Można wyróżnić kilka rodzajów ze względu na ich budowę. Mogą to być młynki retro, wyposażone w specjalną rączkę, zmielone ziarna trafiają do szufladki. Najczęściej spotyka się młynki do pieprzu i soli z pokrętłem ukrytym w główce, a czasami obrotowy jest dół młynka.

Młynki do przypraw – żarna i regulacja grubości mielenia

W przypadku młynków do soli i pieprzu w większości modeli można się spotkać z regulacją stopnia mielenia ziaren. W modelach ręcznych często jest to dedykowana śruba, którą można dokręcić lub odkręcić (regulacja płynna), w celu uzyskania idealnej grubości ziaren. Młynki elektryczne często wyposaża się w dedykowany system zmiany grubości mielenia.

Jeśli chodzi o same żarna do mielenia mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najlepsze, najbardziej niezawodne, a zarazem najczęściej montowane są żarna ceramiczne. Znajdziemy je w zdecydowanej większości modeli młynków do przypraw. Ich wytrzymałość to podstawa sprawnego działania urządzenia.

Wygląd zewnętrzny młynków do pieprzu i soli

W tym względzie wybór jest praktycznie nieograniczony. Znajdziemy modele młynków do przypraw w każdym kolorze i bardzo różnych wzorach. Te najbardziej kolorowe mają obudowę z plastiku. Są także klasyczne młynki do pieprzu wykonane z drewna, szkła lub stali nierdzewnej. Niektóre modele wykorzystują różne tworzywa do wykonania niestandardowych, unikalnych modeli. Wielkość i kształt mają przede wszystkim znaczenie estetyczne. Na rynku dostępne są modele dwustronne młynków do soli i pieprzu, a także produkty typu młynek do pieprzu z solniczką. Elektryczne młynki do pieprzu mają dodatkowe funkcje, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Jednym z nich może być światełko. Pozwala ono oświetlić potrawę i ocenić, czy wypadła wystarczająca ilość przyprawy z młynka.

Napełnianie młynka

Wsypywanie przypraw powinno być proste, a im większy otwór, ty szybciej można napełnić młynek. W szklanych, plastikowych i akrylowych młynkach do soli i pieprzu poziom zapełnienia jest dobrze widoczny, jednak w drewnianych i metalowych nie widać, ile przyprawy jeszcze pozostało. Dlatego właśnie niektóre elektryczne młynki do pieprzu wyposażone są w automatyczny wskaźnik, który pokazuje, że w środku pozostało już niewiele ziaren.