Szybkie i wygodne życie to dewiza, której hołduje duża grupa osób. Jak to połączyć z przygotowaniem na przykład śniadania? Dla wielu osób prostym rozwiązaniem jest wrzucenia kawałków chleba do tostera i po krótkiej chwili wyskakują gorące grzanki. Proste? Oczywiście, że proste.
A jak to wyglądało lata temu? Aby przygotować grzankę potrzebny był chleb, patelnia, woda, tłuszcz. Najpierw należało pokroić chleb, w tak zwanym międzyczasie patelnia rozgrzewała się z tłuszczem, następnie kawałek chleba umoczony w wodzie wędrował na gorącą patelnię. Po paru chwilach chleb przekładany był na drugą stronę, wtedy równo się przypiekł. Trzeba jeszcze było przypilnować, aby się wszystko zbytnio się nie przypiekło. Niby proste, ale gdyby zmierzyć czas na wykonanie tych wszystkich czynności to wyszło by kilka minut. W ciągu tych kilku minut nic innego nie można było zrobić. No i właśnie między innymi to miało duży wpływ na wynalezienie tostera.
Co to jest toster?
Przyrząd do opiekania chleba tak brzmi najprostsza definicja. Niby nic wielkiego, ale to mało skomplikowane urządzenie zadomowiło się w życiu wielu osób. Pierwsze tostery zbliżone zasadą działania do współczesnych pojawiły się w 1919 za przyczyną rozpowszechnienia elektryczności.
Pierwsze elektryczne tostery trafiały do restauracji. Dopiero poczynając od 1926 roku na rynek trafiły pierwsze tostery z przeznaczeniem do domowej kuchni. Rewolucja jaka się wtedy dokonała w przygotowywaniu posiłków trwa po dziś dzień. Wizyta w najbliższym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego pokazuje jak ważnym sprzętem domowym jest toster. Na półkach sklepowych znaleźć można tostery do wyboru i do koloru w rożnych konfiguracjach umożliwiających pieczenie różnych gatunków pieczywa
Tostery i ich budowa
Zasada budowy jest bardzo prosta. Podstawę stanowi korpus, wykonany najczęściej z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub stali. W środku znajdują się elektryczne grzałki umieszczone w odpowiednich komorach. Kolejnym istotnym elementem każdego tostera jest mechanizm sprężynowy „wyrzucający” gotowe tosty. Do regulacji temperatury tostery posiadają termoregulator. Termoregulator jest istotnym elementem pozwalającym dobrać odpowiednią temperaturę do konkretnego rodzaju pieczywa tostowego. Jak widać z opisu jest to bardzo proste urządzenie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu podczas przygotowywania posiłków. Niektóre rodzaje tosterów umożliwiają opiekanie „bajgli”, muffinek, pączków.
Jak korzystać z tostera?
Do przygotowania grzanek tostowych zazwyczaj stosuje się specjalny chleb tostowy. Aby wykonać grzankę należy:
- ustawić odpowiednią temperaturę
- umieścić kawałki tostowego chleba w komorach tostera
- włączyć toster
- poczekać na sygnał tostera i wyjąć upieczone grzanki
Obsługa współczesnych tosterów jest bardzo prosta i bezpieczna dzięki temu grzanki mogą sobie przygotowywać nie tylko dorośli, ale również dzieci w odpowiednim wieku. Pozostawiając obsługę tostera dzieciom należy je najpierw poinstruować jak z niego korzystać. Ważne jest, aby podczas obsługi tosterów zachować wszystkie elementy bezpiecznego użytkowania zawarte w instrukcji obsługi.
O czym należy pamiętać używając tostera?
- Toster to urządzenie zasilane prądem elektrycznym dlatego ważne jest aby miejsce w którym pracuje było odizolowane od wody czy mokrych powierzchni.
- Termoregulator służy do ustawienia odpowiedniej temperatury uzależnionej od rodzaju opiekanego chleba.
- Świeże pieczywo tostowe piecze się dłużej od starszego, wpływ ma na to wilgotność pieczywa, należy zachować ostrożność, aby nie spalić tostów
- Pierwsze tosty pieką się dłużej od kolejnych ze względu na dłuższy czas nagrzewania.
Decydując się na zakup urządzenia do sporządzania tostów należy dokonać wyboru pomiędzy typowym opiekaczem, a tosterem. Jest to ważne ponieważ toster różni się od opiekacza. Toster piecze chleb równo na całej powierzchni dzięki czemu pieczywo jest lepiej upieczone i bardziej chrupiące. Tej przyjemnej dla konsumpcji wartości nie otrzyma się używając opiekacza do tostów.