• Kategorie
  • Szukaj
  • Pendrive'y

Przy wyborze pendrive powinniśmy kierować się najważniejszymi parametrami: Pojemność, interfejs, maksymalna prędkość zapisu i odczytu, odporność na wstrząsy, szyfrowanie i blokada zapisu oraz konstrukcja, oraz jakość wykonania.

Pendrive – jaki wybrać?

Mniejsza pojemność idealnie sprawdzi się na przechowywaniu niewielkich rozmiarów plików. Np. prac szkolnych, muzyki czy prostych gier. Wysokopojemnościowe pendrive'y mogą zastąpić nam dyski zewnętrzne. Dzięki swojej prostej budowie nie zajmują dużo miejsca, a mogą pomieścić ogrom danych.

Przy wyborze pendrive warto zwrócić uwagę na interfejs, gdyż on odpowiada za kompatybilność z innymi urządzeniami. Najczęściej używanymi interfejsami w pendrive’ach będą USB 3.0 oraz starsze USB 2.0, znaleźć można również USB typu C, micro USB do urządzeń mobilnych oraz ze złączem lightning.

Prędkość pendrive

Najważniejszym znaczeniem dla maksymalnej prędkości transferu pendrive ma typ pamięci flash oraz jego interfejs. Najczęściej wybierany jest pendrive z interfejsem 3.0, który jest nawet kilkakrotnie wydajniejszy niż 2.0. Warto pamiętać, że maksymalna przepustowość złącza USB 2.0 to 12MB/s dla zapisu i do 40 MB dla odczytu. Pendrive obsługujący standard USB 3.1 ma szansę pracować z prędkością zapsiu do 380 mb/s. Taki pendrive też odtworzy dane z prędkością do 433 mb/s.

Pendrive czy dysk zewnętrzny?

Zdanie na ten temat jest podzielone. Pendrive jest znacznie mniejszy, przez co staje się bardziej poręczny i możemy go zabrać wszędzie ze sobą. Wystarczy włożyć go do kieszeni od spodni kurtki czy do portfela. Z drugiej strony dysk o większej pojemności nie będzie tak drogi, jak pendrive. Dodatkowym atutem dysku może być lepsza prędkość transmisji. Stajemy przed wyborem stacjonarnej wersji o szybszych parametrach przy niższej cenie, bądź mobilnym urządzeniem, które możemy zabrać wszędzie ze sobą.

Wygląd i jakość wykonania pendrive

Wygląd będzie zależny od naszych upodobań, pendrive’y są ogólnodostępne w prawie wszystkich kolorach oraz wzorach. Jakość wykonania będzie ważna, ponieważ solidna obudowa zapewni nam trwałość oraz pomniejszone ryzyko uszkodzeń naszych danych.

Pendrive z szyfrowaniem danych

Przez swój niewielki rozmiar pendrive jest urządzeniem, które łatwo jest zgubić. Jeżeli przechowujemy w nim zdjęcia, muzykę czy filmy to nie będzie to dla nas duża strata. Jednak gdy przenosimy na nim dane z firmy lub urzędowe, może to być dla nas bolesna strata. Na rynku możemy znaleźć przede wszystkim dwa rodzaje zabezpieczeń. Są to pendrive’y ze wbudowanymi zabezpieczeniami. Taki pendrive szyfruje pliki i udostępnia ich podgląd tylko wtedy gdy wpiszemy odpowiednie hasło przy pomocy klawiatury.

Pendrive z blokadą zapisu

Posiada szyfrowanie danych oraz blokadę zapisu na całym nośniku. Dzięki temu narzędziu, które umożliwia ochronę za pomocą hasła wybranych danych. Nie musimy się martwić o to, iż ktoś uzyska do nich dostęp.