• Kategorie
  • Szukaj
  • Smartfony

Brak produktów do wyświetlenia

Na przełomie wieków telefon komórkowy był jedynie wygodnym urządzeniem do dzwonienia. Ta sytuacja diametralnie zmieniła się w momencie, w którym na rynek weszły smartfony. Są jednocześnie wysokiej jakości aparatami fotograficznymi oraz przenośnymi komputerami. Zapewniają każdemu z nas rozrywkę, a w wielu działalnościach gospodarczych stanowią tak naprawdę podstawę ich funkcjonowania.

W dzisiejszym tekście przedstawimy najważniejsze cechy tych urządzeń oraz postaramy się dać rady odnośnie tego, jak model wybrać dla siebie.

Smartfony i systemy operacyjne - jaki wybrać?

Jeszcze do niedawna wielu użytkowników korzystało z telefonów na Windowsie. Niektórzy mogą też pamiętać archaiczne czasy (siedem lat temu), w których Samsungi były oparte na systemie Bada.

Dzisiaj o względy użytkowników tak naprawdę walczą już tylko dwa typy oprogramowania - Android i iOS. Są tworzone odpowiednio przez Google i Aple - dwóch gigantów na rynku technologii.

Obydwie firmy łożą ogromne kwoty na rozwój swoich systemów i obydwa są w równie dużym stopniu godne zaufania. Różnią się tak naprawdę tylko pod jedną istotną kwestią. Android oferuje bardzo bogate repozytorium aplikacji. Realnie rzecz ujmując na tego typu smartfony możemy zainstalować właściwie dowolne oprogramowanie. W ten sposób otrzymamy jeszcze więcej opcji do pracy (i oczywiście rozrywki).

iOS zezwala na wgrywanie tylko i wyłącznie zatwierdzonych programów, których powiedzmy szczerze, nie ma zbyt wiele. Czy to ogranicza możliwości telefonu? Na swój sposób. Jednocześnie jednak drastycznie zwiększa bezpieczeństwo naszych danych.

Czy wszystkie smartfony muszą być duże?

Na początku dwudziestego pierwszego wieku telefony komórkowe podlegały coraz większej miniaturyzacji. Obecnie możemy zaobserwować proces odwrotny. Producenci coraz częściej wprowadzają smartfony tak duże, że wydają się być miniaturowymi tabletami.

Czy takie rozwiązanie jest dobre. Otóż dla większości osób nie. Jeśli w ciągu dnia dzwonisz dwa razy i spędzasz na telefonie godzinę przeglądając social media, to nie jest Ci potrzebny olbrzymi ekran. Z kolei osobom, które za pomocą urządzenia wykonują część swojej pracy już może przydać się duża przekątna. Taki smartfon będzie ciężko obsłużyć jedną ręką, ale za to da się na nim dosyć swobodnie pisać a nawet edytować wideo.

Parametry smartfonów

Smartfony w tym momencie wybiera się między innymi w oparciu o ilość RAMu oraz moc procesora. Tutaj warto zaznaczyć, że osobom, które będą korzystały z telefonu "biernie" wystarczą 4 giga pamięci operacyjnej. Jeśli jednak kupując urządzenie myślimy o intensywnym graniu, powinniśmy mocno zwracać uwagę na parametry techniczne. Już nawet tytuły komórkowe potrafią mieć bardzo duże wymagania.

Osobną kwestią jest wspomniana wyżej obróbka filmów. Od lat wideo staje się coraz bardziej popularnym typem treści w social mediach. Jeśli więc chcemy sprawnie i szybko edytować posty na swojego TikToka, musimy zadbać o to, aby nasz smartfon miał więcej giga RAMu niż cztery.

Jakie smartfony są najlepsze do selfie?

Na swój sposób smartfony zmieniły również świat fotografii. To właśnie dzięki nim najpopularniejszym rodzajem zdjęcia w internecie stał się portret wykonany z ręki (selfie).

I nie ukrywajmy, robi je właściwie każdy. Dlatego kupując telefon, powinniśmy zadbać o dobrej jakości aparaty. Tak jest więcej niż jeden, a nawet często więcej niż dwa. Obecnie sprzedawane na rynku modele posiadają obiektyw główny do selfie - ten często ma najwyższe parametry.

Jego działanie uzupełniają dwa aparaty z tyłu - każdy stworzony z myślą o innym celu. Wybierając urządzenie, pamiętajmy, że nie tylko ilość megapikseli wpływa na jakość zdjęcia. Liczy się także wielkość matrycy oraz stabilizacja.

Ile czasu smartfony działają bez ładowania?

Niestety w obecnych czasach bardzo trudno wymienić baterię w smartfonie. Dlatego właśnie wybierając model musimy od razu przewidywać to, jak często będziemy mogli go naładować. Pamiętajmy też, że inną ilość energii będzie pobierał "goły" system, a inną ten z zainstalowaną dużą ilością aplikacji. Na zużycie prądu wpływa też włączony bluetooth oraz geolokalizacja.