• Kategorie
  • Szukaj
  • Inhalatory i nebulizaotry

 
Brak produktów do wyświetlenia

Inhalatory i nebulizatory – różnice

Zarówno inhalatory jak i nebulizatory stały się powszechnym urządzeniem w naszych domach, są to urządzenia medyczne, które stosuje się głównie w przypadku przewlekłych chorób takich jak astma, czy alergie, ale także w profilaktyce leczenia chorób układu oddechowego, zapobiegając rozwojowi infekcji, co w wielu przypadkach przyczynia się do uniknięcia rozwoju poważniejszej choroby. Na czym więc polega różnica między tymi urządzeniami ? Inhalatory, o ile nie mają funkcji nebulizacji wymagają od użytkownika skoordynowania wdechu razem z aplikacją leku, stąd też nie sprawdzą się w przypadku małych dzieci. Natomiast, każdy nebulizator, jest jak najbardziej rodzajem inhalatora, który ma za zadanie przetworzyć lek z postaci płynnej w aerozol tzw. „mgiełkę”

Skuteczność inhalacji nebulizatorem

Głównym czynnikiem warunkującym skuteczną inhalację nebulizatorem jest przede wszystkim, to, że lek w postaci aerozolu musi trafić do odpowiedniego odcinka dróg oddechowych. Wielkość cząsteczek o średnicy od 8 - 10 µm we wdychanym gazie wchłania się w górnym odcinku dróg oddechowych czyli gardle i nosie, natomiast o średnicy od 5-8 µm w tchawicy i dużych oskrzelach, cząsteczki o średnicy 2 – 5 µm w oskrzelach i oskrzelikach, a te o średnicy 0,5 – 3 µm w pęcherzykach płucnych. Jak widać, jest to dość istotny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy kupnie nebulizatora. Dodatkowo, należy też zastanowić się nad wiekiem osób które będą korzystać z urządzenia , a także rodzaj leków, który będziemy wprowadzać, przy pomocy urządzenia. Mimo wszystko warto również, zakup tego typu urządzenia skonsultować z lekarzem prowadzącym – który wskaże, jaki rodzaj urządzenia dobrać względem naszych dolegliwości.

Kiedy potrzebuję nebulizatora?

Inhalacje to skuteczna metoda leczenia, gdyż wprowadzane w ten sposób leki trafiają bezpośrednio do jednostki chorobowej, dzięki czemu leczenie skraca się i przebiega znacznie skuteczniej, a jednocześnie unikamy, różnego rodzaju skutków ubocznych przyjmowania tabletek, czy syropów, które oddziałują na nasz cały organizm. Nebulizatory polecamy szczególnie osobom borykającymi się z astmą, przewlekłym zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, mukowiscydozie, zapaleniu płuc oraz przy wszelkiego rodzaju alergiach.