• Kategorie
  • Szukaj
  • Pasty do zębów

Brak produktów do wyświetlenia

Pasta do zębów – jaką wybrać ?

Zakup pasty do zębów z pozoru prosty, jednak na rynku znajdziemy bardzo dużą ilość różnego rodzaju marek, a także rodzajów past do zębów. Istotne jest aby dobrać właściwości pasty do własnych potrzeb oraz ewentualnych problemów jamy ustnej z jakimi borykamy się na co dzień. Bez problemu w sklepach znajdziemy pasty do zębów, które mają właściwości lecznicze, upiększające, wzmacniające, czy też odświeżające oddech. Istotnym jest aby przed zakupem znając już swoje potrzeby zapoznać się ze składem pasty do zębów i upewnić się, czy rzeczywiście będzie ona odpowiednia. Najważniejsze są składniki czynne – to właśnie one determinują jej przeznaczenie – mają działanie antybakteryjne czy też łagodzące. Do najistotniejszych należy: fluor – podstawowy składnik past do zębów, cytrynian sodu, zioła, witaminy, oktapinol, pirofosforan ( hamuje mineralizację płytki nazębnej) , witaminy, ksylitol ( istotny w walce z próchnicą ) Inne składniki to: woda, środki polerujące i ścierające ( głównie w pastach wybielających ) substancje zagęszczające, pieniące, a także aromatyzujące, które nadają smak i kolor – co jest istotne w przypadku past przeznaczonych dla dzieci. 

Rodzaje past do zębów

Wyboru pasty nie musimy ograniczać do jednego rodzaju, bowiem często borykamy się z różnymi problemami. Dlatego warto stosować wymiennie 2 – 3 rodzaje. Należy uważać na pasty wybielające, które mogą podrażniać dziąsła i prowadzić do nadwrażliwości. 

Pasta do zębów nadwrażliwych

Jeśli Twoim problemem jest ból podczas spożywania zimnych bądź ciepłych napojów – koniecznie sięgnij po pastę zawierającą w swoim składzie aminofluorek lub hydroksyapatyt, które zapewnią barierę ochronną. Na półce znajdziesz te pasty opisane jako sensitive.

Pasta do zębów dla wrażliwych dziąseł

Krwawiące i zaczerwienione dziąsła to problem wynikający często ze stanu zapalanego. Koniecznie należy zakupić pastę leczniczą – zawierającą składniki przeciwbakteryjne, odkażające oraz zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej, która sprzyja rozwojowi chorób. Tu należy sięgnąć po pasty ziołowe, z wyciągami z rumianku, tymianku czy arniki oraz z zawartością allantoiny czy aloesu – które wspomagają procesy gojenia się.

Pasty wybielające

Dobra pasta wybielająca pozwala zetrzeć nieestetyczny osad, ale jednocześnie nie szkodzi szkliwu. Warto tutaj zwrócić uwagę na wskaźnik RDA, który określa wielkość i kształt drobin ściernych. Jeżeli drobiny będą zbyt duże – mogą zaszkodzić osobom z tendencją do nadwrażliwości, a nawet uszkodzić delikatne szkliwo zębów. Pasty wybielające sprawdzą się dla osób, które spożywają nadmierną ilość kawy czy herbaty oraz u osób palących.

Pasta do zębów dla dzieci

W przypadku dzieci i zębów mlecznych rekomendowane jest używanie pasty do zębów bez fluoru lub z jego znikomą dawką. Pasty dla dzieci mają przeważnie owocowy smak, oraz ciekawy kolor, a nawet kształt po wyciśnięciu z tubki – np. gwiazdki.