• Kategorie
  • Szukaj
  • Kawiarki

Nowoczesny design Duża moc 400 W Podtrzymanie temperatury Podświetlany włącznik Mocna, aromatyczna kawa
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Dostępność 4 szt.
165.90
szt. Do przechowalni
Nowoczesny design Duża moc 400 W Podtrzymanie temperatury Podświetlany włącznik Mocna, aromatyczna kawa
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Dostępność 10 szt.
164.00
szt. Do przechowalni
Nowoczesny design Duża moc 400 W Podtrzymanie temperatury Podświetlany włącznik Mocna, aromatyczna kawa
Zapytaj nas o dostępność
Zasilana elektrycznie Podtrzymywanie temperatury Włoski producent Ariete Baza 360 stopni
Zapytaj nas o dostępność
  EKSPRES ARIETE KAWIARKA 1368/06 MOKINA GRANDE CZERWONY   DUŻA KAWIARKA MOKINA 1368/06 ELEKTRYCZNE ZASILANIE Podłączana do sieci prądu zmiennego o napięc...
Zapytaj nas o dostępność

Kawiarka: tradycyjny zaparzacz do kawy

Kawiarki, nazywane również często zaparzaczami do kawy, są podstawowym elementem wyposażenia w kuchni każdego miłośnika aromatycznej i pachnącej kawy. Dokładnie tak - wcale nie musisz kupować ekspresu do kawy, aby cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem. Czy jednak kawiarka może go skutecznie zastąpić? Na jakiej zasadzie działa owo niezwykłe urządzenie? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, jeśli chcemy je zakupić? Dowiedz się!

W jaki sposób działa kawiarka do kawy?

Kawiarka jest niezwykłym urządzeniem, które w odróżnieniu od standardowych ekspresów ciśnieniowych czy przelewowych nie jest drogie i zabiera bardzo niewiele miejsca w kuchni. Z wyglądu przypomina w zasadzie nieduży, podłużny czajnik czy też dzbanek. Zaparzacz do kawy składa się z kilku podstawowych elementów:

  • Zbiornika na wodę (znajdującego się na dole kawiarki)
  • Sitka (do którego wsypuje się i ubija zmieloną kawę)
  • Komory górnej (gdzie kawa skrapla się po zaparzeniu)

Już na tym etapie możemy się powoli zacząć domyślać, na jakiej zasadzie funkcjonuje zaparzacz do kawy. Parzenie zaczynamy od wlania wody do zbiornika, na który nakładamy sitko napełnione naszą ulubioną kawą (do kawiarek szczególnie polecana jest kawa grubo mielona - starajmy się również nie ubijać jej zbyt mocno w sitku, aby umożliwić parze przeciśnięcie się pomiędzy drobinkami). Na końcu dokręcamy do kawiarki górną komorę.

Kiedy przygotujemy zaparzacz do kawy w ten sposób, możemy postawić go na włączonym palniku. Warto pamiętać, że przy użyciu kuchenki gazowej należy tak wyregulować płomień, aby był on skierowany na dno zaparzacza - a nie ścianki. Dzięki temu mechanizmowi woda w zbiorniku ulega podgrzaniu i zaczyna parować, przenikając przez wypełnione zmieloną kawą sitko. Następnie wędruje do górnej komory, gdzie w kontakcie z metalową powierzchnią skrapla się. Właśnie tak wygląda cały proces parzenia kawy w kawiarce. Po kilku minutach możemy już wyłączyć palnik i przelać gotowy napar do naszej ulubionej filiżanki czy kubka.

Czym się kierować podczas wyboru kawiarki?

Pierwszą kwestią, którą należy brać pod uwagę podczas wyboru kawiarki jest to, czy konkretny model można użytkować na kuchenkach. W przypadku, gdy odpowiedź brzmi twierdząco sprawdźmy, jakie rodzaje kuchenek uwzględnił producent, jeśli chodzi o pracę zaparzacza do kawy. Nowoczesne modele kawiarek oferują bardzo dużą uniwersalność - zawsze jednak warto dokonać weryfikacji i mieć pewność, czy możemy używać konkretnego jej modelu z kuchenką ceramiczną czy indukcyjną.

Współczesny rynek oferuje również takie rozwiązanie jak elektryczne zaparzacze do kawy. Umożliwiają one przygotowanie naparu za pomocą całkowicie niezależnych podstaw. Jedyne, co musimy zrobić, to podłączyć je do prądu i cieszyć się bogatym smakiem kawy.

Modele kawiarek tego typu okazują się niesamowicie mobilne, dzięki czemu możemy je zabrać ze sobą w podróż. Warto zwrócić uwagę także na cenę zaparzacza do kawy - ta jednak nie powinna przekraczać kilkudziesięciu złotych. W związku z tym jest to produkt dostępny praktycznie dla każdego.