• Kategorie
  • Szukaj
  • Pamięci RAM

Brak produktów do wyświetlenia

Pamięci ram - jaką wybrać?

Pamięć operacyjna - jaką wybrać by odpowiadała naszym wymaganiom? Z uwagi na szeroki wybór oraz różnorodność, nie będzie to z pewnością łatwe zadanie. Na rynku dostępne są cztery typy pamięci ram DDR – Jest to moduł , który możemy znaleźć na pokładzie starych komputerów. DDR2 – Jest to nieco młodsza wersja poprzedniej pamięci. Zmniejszono napięcie 2,5 v na 1,8 V. Podwojona prędkość układu wejścia/wyjścia i poprawiono wycięcie co zapobiegło używaniu niestabilnego układu. Pamięci operacyjne DDR3 – są to dosyć często spotykane pamięci ram w komputerach z nieco dłuższym stażem na rynku. Poprawki w tej kości pamięci spowodowały obniżenie do poziomu 1,5V w przypadku DDR3 oraz 1,35V w przypadku DDR3L. Pamięć DDR4 – Najnowsza pamięć wykorzystywana do budowy nowych komputerów. Jest to najchętniej wybierane rozwiązanie przez graczy komputerowych , programistów oraz osoby, które pracują na co dzień przy użyciu komputera. W tych pamięciach zostało zmienione napięcie na 1,2V, a liczba pinów została podniesiona do poziomu 288.

Pamięć ram - najważniejsze parametry

Musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, w jakim celu będziemy używać komputera? Jeśli spędzamy dużo czasu przy komputerze oraz łączymy z tym naszą pracę czy pasję, możemy pomyśleć o zestawie , który z pewnością będzie wystarczający na dłuższy czas. Tak, abyśmy nie musieli dokupować lub wymieniać naszej pamięci po niedługim czasie. Pamiętajmy zawsze, że płyty główne mają przeważnie 2 lub 4 sloty na pamięć ram oraz ich producent podaje maksymalną ilość pamięci, oraz taktowania. Dla fanów gier najważniejszymi parametrami będą pojemność pamięci ram ( zalecana 8-32 GB) oraz taktowanie (zalecane minimum 2400mhz). Dochodzą do tego tzw. Timingi - im krótsze, tym lepsze. Są to opóźnienia, w działaniu modułu pamięci RAM. Producenci pamięci często podają najważniejsze opóźnienie mianowicie Cas Latency (CL).

Ile kości pamięci RAM?

Na płytach głównych możemy zobaczyć często miejsca na pamięci oznaczone odpowiednimi kolorami . Dzięki temu możemy skorzystać z funkcji zwanej Dual-channel , która polega na podwojeniu przepustowości przesyłania danych. Dzięki czemu jesteśmy w stanie zwiększyć dwa 64-bitowe kanały na magistralę o szerokości 128 bitów. Jeżeli chcemy zastosować technologię dual Channel, będziemy zmuszeni do posiadania dwóch pamięci ram o takich samych parametrach. Technologia ta zadziała jedynie, wtedy kiedy pamięci będą miały taka samą pojemność. W przypadku, którym będziemy mieli dwie kości po 8GB , ale będą się one różniły taktowaniem , to płyta główna domyślnie dla obu ustawi taką częstotliwość, jaką ma wolniejsza pamięć ram.

Pamięć ram dla graczy

Przy zakupie pamięci ram dla gracza najważniejsze będą ilość pamięci oraz taktowanie. Natomiast istnieją także pamięci z funkcją RGB co dodatkowo jest w stanie upiększyć nasze stanowisko gamingowe. Do najnowszych gier będzie potrzebne minimum 8 GB pamięci , ale zaleca się zakup 2x8GB tak, aby mogły pracować w dual Channel. Pamiętajmy, jednak że taktowanie jest równie ważne co wielkość pamięci . Do szybkiego działania gier przyda się pamięć o taktowaniu 3000mhz +.