• Kategorie
  • Szukaj
  • Parowary

Brak produktów do wyświetlenia

Parowar to przydatny gadżet dla tych, którzy stawiają na zdrowe odżywianie. Dzięki temu sprzętowi, wszystko, co dotąd dusiliśmy lub piekliśmy, możemy przyrządzić na parze, uzyskując potrawy mniej kaloryczne, bez straty witamin i minerałów, bez konieczności solenia i dodawania tłuszczu. Z powodzeniem możemy nakarmić nimi małe dzieci. Parowar dba również o nasz czas - wystarczy nastawić kilka składników, a przygotują się w jednym momencie. Nie trzeba będzie ich doglądać, nie przypalą się ani nie wykipią, a do tego zużyją mniej energii, niż kilka osobnych garnków. Na rynku jest wiele parowarów, które różnią się funkcjami, wyposażeniem, wielkością i pojemnością, a także wykonaniem. Sprawdź, jak wybrać taki, który posłuży Ci lata i będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Budowa i funkcje parowarów

Typowy parowar składa się z pojemnika, do którego wlewa się wodę oraz ułożonych nad nim półek na jedzenie i pokrywki. Urządzenie podłącza się do prądu, woda rozgrzewa się i zaczyna parować, gotując wyłożone na półkach składniki. W zależności od modelu w parowarze mogą znaleźć się dwie, trzy lub więcej półek, w których można gotować różne potrawy jednocześnie. Niektóre z parowarów posiadają również specjalne wkłady umożliwiające gotowanie ryżu, a także pojemniki na sosy i zupy, podkładki do gotowania jajek czy kubeczki do przyrządzania deserów.

Jaką pojemność parowaru wybrać?

Producenci zwykle opisują pojemność urządzeń w litrach. Im jest ona większa, tym więcej składników można przygotować w jednym momencie. Jeśli więc gotujesz dla kilku osób, wybierz parowar o dużej pojemności, z większą ilością półek. Największe mieszczą nawet do 10 litrów. Dla jednej lub dwóch osób wystarczy zwykle 5-6 litrów i 2-3 półki. W większą ilość półek celuj, jeśli przygotowujesz bardziej skomplikowane dania, zawierające np. i mięso, i ryż, i kilka rodzajów warzyw.

Moc parowaru

Przed zakupem sprawdźmy moc urządzenia. Parowary występują w wersjach o mocy od 400 do nawet 2200 W. Im więcej mocy, tym szybciej można przygotować danie. Jeśli zamierzamy gotować głównie warzywa, możemy śmiało poprzestać na mocy 800 - 1000 W. Jeśli jednak potrzebujemy silniejszego sprzętu, bo na parze przygotowujemy też ryby czy mięso, zdecydujmy się na mocniejszy parowar, zwracając uwagę, by miał rozwiązania ograniczające zużycie prądu.

Parowar - wielkość i wykonanie

Wiele osób dysponuje dość niewielkimi kuchniami, w których liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. W takiej sytuacji warto wybrać składany parowar, który można rozmontować i wygodnie schować w szafce. Jeśli jednak wolimy zostawić go na blacie, bo planujemy korzystać z niego codziennie, powinniśmy wybrać model estetycznie wykonany i łatwy w czyszczeniu. Wiele modeli ma obudowę z metalu, która ładnie prezentuje się w kuchni i jest trwała. Nie znaczy to jednak, że te z plastiku nie są warte uwagi. Najlepiej jest przejrzeć kilkanaście propozycji i sprawdzić, co nam się podoba, a następnie zrewidować funkcje każdego z urządzeń. Dobrze dobrany parowar może stać się naszym ulubionym, wszechstronnym pomocnikiem kuchennym.