Co potrafi smartwatch?


Smartwatche to nie tylko moda. To także połączenie tradycji z osiągnięciami współczesnej technologii. Jesteśmy od setek lat przyzwyczajeni do zegarków kieszonkowych, a ponad 200 lat do noszenia zegarka na ręku. Dlaczego więc nie wykorzystać tego nawyku i zamiast zegarka zamontować na ręku urządzenie, które nie tylko pokazuje czas i datę, ale jest naszym niezawodnym asystentem w każdej sytuacji?Co to jest smartwatch?


Mamy na rynku mnóstwo rodzajów smartwatchów różniących się ceną, wyglądem i parametrami. Jednak najważniejsze cechy są wspólne. Smartwatch to urządzenie mobilne, przypominające kształtem i wielkością zegarek, często z dotykowym ekranem, posiadające niektóre funkcjonalności smartfonów, m.in. wyświetlanie powiadomień i wiadomości, umożliwiające sterowanie telefonem oraz funkcje dodatkowe np.: mierzenie tętna, liczby wykonanych kroków, ciśnienia atmosferycznego, wysokości lub kierunku świata.Jak działa smartwatch?


Smartwatch to połączenie tradycyjnego zegarka na rękę z urządzeniem, które możemy sparować (skomunikować) ze smartfonem. Za jego pomocą możemy odbierać komunikaty ze smartfona i nim sterować. Smartwatche mogą mieć też funkcje sportowe oraz być wyposażone w aparat, kalkulator, czy latarkę.Najważniejsze funkcje smartwatchówŻeby umożliwić Wam odnalezienie się w gąszczu funkcji i parametrów smartwatchów, przygotowaliśmy listę najczęściej spotykanych możliwości tych urządzeń, z krótkim opisem i wyjaśnieniem zasad działania.

 


Funkcje sportowe w smartwachach

  • Pulsometr – mierzy tętno w czasie rzeczywistym za pomocą specjalnego czujnika. Przydatny osobom aktywnym fizycznie. Niektóre modele poza monitorowaniem tętna, również ostrzegają o jego nieprawidłowościach i odchyleniach od normy.
  • Pulsoksymetr – bliski krewny pulsometru. Pozwala w sposób nieinwazyjny zmierzyć poziom saturacji krwi, czyli nasycenia krwi tlenem. Monitorowanie natlenienia krwi jest wskazane przy uprawianiu sportów wysokościowych, zagrożeniu niedotlenieniem, oraz chorobach układu oddechowego.
  • Krokomierz – funkcja liczenia przebytych kroków. Często umożliwia również policzenie spalonych kalorii i przebytej trasy. Jest doskonałą motywacją do zwiększania poziomu aktywności fizycznej.
  • Barometr – pokazuje aktualne ciśnienie atmosferyczne. Ponadto niektóre modele ostrzegą nas w przypadku anomalii ciśnienia powietrza i przewidzą załamanie pogody.
  • Wysokościomierz – przydatny podczas górskich wypraw – pokazuje aktualną wysokość nad poziomem morza. Wysokość mierzona jest na podstawie aktualnego ciśnienia atmosferycznego i algorytmów obliczających jego spadek wraz ze wzrostem wysokości. Niektóre wysokościomierze mogą też mierzyć różnicę wysokości między punktami A i B, np., wysokość przebytą podczas wędrówki, zapamiętywać najniższy i najwyższy punkt pomiaru, a nawet pokazywać kąt nachylenia zbocza na trasie.
  • Moduł GPS - pozwala na odczytywanie naszego aktualnego położenia na podstawie połączeń satelitarnych i planowanie trasy. Dodatkowa funkcjonalność związaną z GPS mają niektóre smartwatche dla dzieci i osób starszych. Można sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się dziecko lub osoba starsza wymagająca opieki i czy nie przekroczyła zaprogramowanej wcześniej granicy bezpiecznego terytorium.
  • Kompas – pokazuje nasze położenie względem kierunków świata. Ze smartwatchem wyposażonym w moduł GPS i kompas naprawdę trudno się gdziekolwiek zgubić.
  • Inne funkcje sportowe – wśród nich znajdują się wyjątkowe, przydatne podczas ekstremalnych sportów i przygód np.: zasilanie światłem słonecznym, czujnik przypływów i odpływów i pełna wodoszczelność.


Komunikacja ze smartfonamiPodstawową funkcją smartwatchów ciągle jest pokazywanie aktualnej godziny i daty, ale tym, co odróżnia je od tradycyjnych zegarków jest komunikacja ze smartfonem. Możemy sterować niektórymi funkcjami smartfona za pomocą smartwatcha, a także odbierać powiadomienia i wiadomości. Większość smartwatchów jest kompatybilna z obydwoma najpopularniejszymi systemami operacyjnymi: Android oraz iOS. Co dokładnie potrafi smartwatch sparowany ze smartfonem?


Powiadomienia o połączeniach telefonicznych i SMS-ach – to najprostsza funkcja smartwatcha. To najważniejsze minimum. Ponadto na wielu smartwatchach można: Odbierać połączenia telefoniczne, czytać wiadomości tekstowe, odbierać powiadomienia i wiadomości z portali społecznościowych czy wyświetlać informacje o pogodzie.


Jaki smartwatch wybrać?


Jak widzisz, wśród smartwatchów każdy znajdzie model dostosowany do swoich osobistych preferencji i potrzeb. Poza funkcjami motywującymi do aktywności fizycznej i przydatnymi już podczas uprawiania sportu smartwatch sparowany ze smartfonem może przejąć część jego funkcji. Ważne jest też, które z dostępnych aplikacji są dla Ciebie najważniejsze, bo smartwatch może być też wyposażony w budzik, alarm, odtwarzacz mp3, aparat, kamerę, czy latarkę.


Smartwatche Garett


Wśród wielu producentów smartwatchów na rynku, zwraca uwagę oferta marki Garett. Firma ta oferuje bardzo zróżnicowany wachlarz modeli smartbandówsmartwatchów, smartwatchów dla dzieci i seniorów. Technologicznie – na poziomie światowym, przyciągają klientów atrakcyjną ceną. Najbardziej zaawansowanym modelem jest Garett Expert 11W, dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej, srebrnej i złotej. Ciekawie też prezentują się modele dedykowane kobietom, z pięknym delikatnym designem, pastelową kolorystyką i bogatą funkcjonalnością. Oferta dla kobiet to seria Garett Women, a jej ramach poszczególne modele nazwane są kobiecymi imionami, takimi jak: Ida, Lea, Diana czy Lisa.


Na co zwrócić uwagę kupując smartwatch?


Poza omówionymi wyżej parametrami warto wziąć pod uwagę jeszcze rodzaj i wielkość ekranu, jego rozdzielczość, szybkość procesora, wielkość pamięci, a przede wszystkim długość pracy na jednym ładowaniu baterii, bo konieczność ładowania smartwatchów jest jedynym znanym nam na tym etapie rozwoju technologii minusem w porównaniu do klasycznych zegarków. Na szczęście, z każdym rokiem, baterie mają coraz większą pojemność i czas pracy się wydłuża. Prawdopodobnie w przyszłości, wydłuży się na tyle, że nie odczujemy różnicy w czasie pracy pomiędzy klasycznym zegarkiem a smartwatchem.