Branża produktów służących do utrzymania czystości jest bardzo podatna na rozwój technologii i szybko adaptuje nowo pojawiające się rozwiązania do swoich potrzeb. Efektywne sprzątanie jest dla nas bardzo ważne. Pozwala zaoszczędzić czas, który jest dziś najważniejszym zasobem. Chętnie więc sięgamy po urządzenia, które sprawią, że sprzątanie pochłonie mniej naszej energii i zajmie znacznie mniej czasu niż do tej pory. Z tego powodu popularny stał się mop parowy. Nie jest to nowy wynalazek, na rynku istnieje dość długo, jest za to niezwykle pomocnym urządzeniem, dzięki któremu z łatwością zadbamy o podłogi. Niewielkim nakładem pracy, powierzchnie w naszym domu będą lśnić czystością.

Przeczytaj też: Mopy parowe do paneli

Jak działa mop parowy?

Zasada jest bardzo prosta. Mopy parowe do podłóg wyglądem przypominają odkurzacz pionowy. Wyposażone są w głowicę oraz zbiornik wodny. Grzałka umieszczona wewnątrz urządzenia podgrzewa wodę, która w postaci pary wydobywa się ze spodniej strony głowicy. Temperatura i wilgoć skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia z czyszczonej powierzchni.

Do jakich typów podłóg?

Mopy parowe do mycia podłóg nadają się praktycznie do wszystkich rodzajów powierzchni. Musimy jednak zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie parametrów urządzenia. W przeważającej liczbie przypadków mamy możliwość regulacji natrysków i temperatury pary. Płytkom gresowym i ceramicznym nie zagrażają wysokie temperatury ani woda. W takim przypadku można użyć wyższej temperatury. Jeśli chodzi o podłogę drewnianą, woskowaną lub impregnowaną olejem, należy zastosować niższą temperaturę pracy i krótszy czas natrysku. To mogłoby osłabić powłokę. Podobnie postępujemy, gdy mamy do czynienia z parkietem niższej jakości. Jeśli tylko będziemy stosować się do powyższych zaleceń, nie musimy martwić się ryzykiem uszkodzenia podłogi.

Co z panelami?

Panuje powszechne przekonanie, że mopy parowe do mycia podłóg, to urządzenia nadające się tylko do czyszczenia powierzchni w łazience i kuchni. Takie podejście jest jednak błędne. Mopy z funkcją czyszczenia paneli w żaden sposób nie naruszają integralności powłoki. Pamiętajmy, że czyszczenie gorącą parą pozostawia powierzchnię suchą. Para momentalnie odparowuje. Mycie paneli w tradycyjny sposób jest dla nich znacznie bardziej ryzykowne. Po przetarciu podłogi pozostaje na niej wówczas warstwa wody, która musi samoistnie wyschnąć. Po pierwsze, cały proces trwa dłużej. Po drugie istnieje ryzyko wniknięcia wody w szczeliny i napuchnięcia paneli. W przypadku mopa parowego podłoga w żaden sposób nie jest zagrożona.

Również w przypadku powierzchni winylowych można bez obaw stosować te rozwiązania. Najnowocześniejsze urządzenia, takie jak choćby mopy parowe marki Ariete, mają duże możliwości regulacji parametrów. Dzięki temu mając jeden sprzęt, będziesz w stanie wyczyścić podłogi wykonane z różnych materiałów, mających inne wymagania.

Jak troszczyć się o urządzenie?

Pamiętajmy, że mopy parowe do mycia podłóg, to urządzenia, które wymagają użycia wody. Z tego względu powinniśmy zwracać uwagę na jej twardość. W przypadku dużej zawartości kamienia, należy stosować wodę destylowaną. W innym wypadku kamień może osadzać się na trudno dostępnych elementach wewnątrz mopa i tym samym doprowadzić do jego awarii. Kwestia ta nie dotyczy profesjonalnych urządzeń posiadających funkcję odkamieniania. Mopy parowe marki Ariete mają wbudowany aktywny filtr węglowy zmiękczający wodę. W takim przypadku urządzenia mogą być napełniane wodą z kranu bez obawy o to, że wpłynie to negatywnie na ich żywotność.