W dobie rozwoju technologicznego coraz częściej przeciętny Kowalski znajduje na rynku przedmioty, mogące pomóc w codziennych obowiązkach domowych. Zaczynaliśmy od pralek automatycznych i zmywarek, przez odkurzacze automatyczne, a kończymy (na dzisiejsze czasy) na urządzeniach tworzących tak zwany "smart dom". Czy przy takim postępie i coraz to ciekawszych artykułach RTV/AGD zdziwi nas rozwijająca się popularność mopów parowych? W końcu dzięki nim tracimy wieczną irytację dotyczącą wyciskania mopa w wiadrze (albo, co gorsza, przypadkowego wywrócenia wiadra z całą zawartością!).

Przeczytaj też: Mop parowy - jak wybrać dobry mop parowy i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czym jest mop parowy i jak on działa?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to mop działający na parę. Dzięki takiemu funkcjonowaniu możemy zapomnieć o wykorzystaniu środków chemicznych do czyszczenia, a wysoka temperatura dezynfekuje, pozbywając się dużej ilości bakterii z czyszczonej przestrzeni. Wystarczy wlać odpowiednią ilość wody do pojemnika, podłączyć mop do prądu i poczekać, aż woda wystarczająco się nagrzeje w sprzęcie, by móc wypuszczać parę wodną. Przeważnie mopy parowe są pionowe, dzięki czemu czyszczenie podłogi nie będzie wiązać się z ciągłym schylaniem i bólem pleców. Żeby tego było mało — w związku z brakiem używania jakichkolwiek środków chemicznych, mop ten nie musi być wykorzystywany wyłącznie w czyszczeniu podłogi. Urządzenie to, po wymienieniu nasadki (rączki) może być naszym dobrym przyjacielem w czyszczeniu i dezynfekcji takich miejsc jak piekarnik, kabina prysznicowa czy żaluzje. Dodatkowo regulacja pary pozwala nam dostosować moc czyszczenia w zależności od poziomu zabrudzeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie usunąć nawet ślady po farbie z podłogi. 

Mopy parowe do paneli - czy to się sprawdzi?

Jest to temat bardzo dyskusyjny, gdyż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Wszystko oczywiście zależne jest od posiadanych paneli podłogowych. Jak dobrze wiemy, drewno niezbyt mocno toleruje wodę i jeśli drewno takie otrzyma zbyt dużo wilgoci, może się uszkodzić. Nie chcemy przecież wymieniać całej podłogi z powodu chęci jej wyczyszczenia, prawda? Jeśli w naszym domu są panele pokryte woskiem bądź olejem, powinniśmy zrezygnować z wykorzystania mopa parowego. Wysoka temperatura stanowczo negatywnie może wpłynąć na barierę ochronną naszych paneli. To samo tyczy się starych desek, które nie są w żaden sposób zabezpieczone. Wtedy otrzymamy efekt wspomniany na samym początku — puchnięcie i gnicie. Nie skreśla to natomiast naszych możliwości korzystania z mopa parowego. Jeśli jesteśmy dopiero przed zakupem paneli i patrzymy już przyszłościowo o porządki w naszych czterech ścianach, wystarczy dobrze zweryfikować jakość paneli. Przed zakupem możemy upewnić się, czy dana podłoga będzie wodoodporna i czy jest przystosowana do czyszczenia parowego. 

Jaki mop do paneli zakupić?

Skoro już wiemy o tym, że są mopy parowe do paneli oraz mamy pewność, że nasza podłoga jest w stanie przetrwać taki sposób czyszczenia, czas na znalezienie odpowiedniego sprzętu. Warto w takim wypadku skupić się na mopach parowych marki Ariete, która według wielu rankingów przyrządów do sprzątania domu, znajduje się w pierwszej dwudziestce. Marka ta ma dostępne mopy parowe do paneli, ale jednocześnie mogą one czyścić również dywany i płytki ceramiczne. Prócz tego niektóre modele od Ariete posiadają w pojemniku na wodę filtr węglowy, zmiękczający wodę. Dzięki czemu produkt dłużej będzie nam towarzyszył w codziennych porządkach. Dodatkowym atutem tej marki jest jej dostępność w wielu popularnych elektromarketach, a przedział cenowy mopów parowych do paneli od Ariete to zakres od 150 do 270 zł. Możemy więc zacząć walczyć z zarazkami w naszym domu bardzo małym kosztem!