Mop parowy to urządzenie, które swoją popularnością zachwyciło już tysiące użytkowników. Dzięki jego funkcjonalności możliwe jest nie tylko umycie podłogi, ale również okien, luster czy tapicerki w domu lub samochodzie. Coraz częściej wybierany ze względu na swoją wielofunkcyjność, stał się stałym elementem wyposażenia niejednego mieszkania. Przed zakupem, zawsze pojawia się jednak jedno pytanie - jaki model wybrać? Przewodowy czy bezprzewodowy?

Przeczytaj też: Mopy parowe do podłóg

Mop parowy, a skuteczność działania

Wiele osób rozważających zakup, zastanawia się nad skutecznością urządzenia. Często w wątpliwość poddaje się brak konieczności użytkowania dodatkowych środków, które miałyby posłużyć lepszej efektywności mycia czyszczonych powierzchni. Mopy parowe bezprzewodowe charakteryzują się wysoką skutecznością usuwania bakterii osadzonych na podłożach niezależnie od nawierzchni. Dzięki wysokiej temperaturze i generowaniu pary, nie ma konieczności używania dodatkowych środków czyszczących. Urządzenie pozwala na dokładne umycie m.in. podłóg panelowych, jak i drewnianych.

Niemniej, przy wyborze konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim należy jednak rozważyć, czy użytkownikowi zależy na mobilności czy wśród produktów rozważane są również mopy parowe przewodowe.

Z kablem czy bez?

Najczęstszym kryterium rozróżnienia tego produktu jest obecność kabla zasilającego. Tym samym mopy parowe bezprzewodowe, jak wskazuje nazwa - nie posiadają go. Specyfika tego produktu pozwala na brak ograniczeń ze względu na długość przewodu przymocowanego do urządzenia. Dodatkowym atutem jest także brak konieczności posiadania gniazdek zasilających znajdujących się w każdym ze sprzątanych pomieszczeń. Wybierając wersje bezprzewodowe należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak moc akumulatora, czas pracy i czas ładowania. Pozwoli to określić, na ile czasu konkretne modele będą mogły przeprowadzić cykl czyszczenia, bez konieczności ponownego naładowania akumulatora. Warto wziąć pod uwagę orientacyjną wartość liczby minut potrzebną do wyczyszczenia powierzchni i wybrać model, który pozwoli zrobić to na jednym ładowaniu.

Z kolei mopy parowe przewodowe nie posiadają wbudowanej baterii przez co nie będzie konieczne przeprowadzenie wcześniejszego ładowania. W takim przypadku przydadzą się łatwo dostępne gniazdka zasilające. Ważne, by do tych faktycznie można było komfortowo dotrzeć, ponieważ w innym przypadku, zmieniając kolejne pomieszczenia, konieczne będzie schylanie się i np. odpinanie innego sprzętu, który podłączony jest "na stałe" do danego gniazdka. Przy tego typu produkcie nie ma jednak ryzyka, że zabraknie mocy do ukończenia sprzątania. Warto jednak wziąć pod uwagę wagę urządzenia, ponieważ konieczne będzie jego przenoszenie do kolejnych pokoi, co może utrudnić użytkowanie.

Którą wersję wybrać?

Zdaje się, że to właśnie mopy parowe bezprzewodowe są faworytem, jeśli chodzi o decyzję. Ich mobilność pozwala na dotarcie do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Nie ma ograniczeń związanych z kablem i jego długością. Wystarczy tylko wcześniej naładować akumulator i mop będzie gotowy do pracy. Idealnie sprawdzi się przy sprzątaniu schodów, gdzie najczęściej przewód jest tylko utrudnieniem. Dodatkowo nie ma konieczności posiadania dużej liczby gniazdek w domu czy mieszkaniu, co pozwoli na oszczędność czasu i ograniczy dyskomfort z powodu konieczności przełączania urządzenia.

Mopy parowe bezprzewodowe sprawdzą się zarówno na dużych, jak i mniejszych powierzchniach. Dzięki swojej funkcjonalności zapewnią idealną czystość w niejednym domu.