Pizza to jedno z najbardziej ulubionych dań Polaków. Wszyscy z chęcią zajadają się najróżniejszymi smakami, które są doskonałe na niemal każdą okazję. Dobór składników na każdej pizzy jest niemal dowolny. Mimo, że na każdym rogu działają różne pizzerie, najlepiej smakuje domowa pizza. Aby można ją było przygotować w odpowiedni sposób konieczne jest zastosowanie profesjonalnego pieca do pizzy. Na rynku dostępne są bardzo różne warianty tego urządzenia. Warto wiedzieć czy lepszą opcją będzie piec elektryczny czy opalany drewnem. 

Przeczytaj też: Piece do pizzy gazowe czy elektryczne?

Elektryczne piece do pizzy 

Piece do pizzy zasilane elektrycznie są bardzo często wybierane przez właścicieli najróżniejszych lokali. Wyróżniają się one wysoką funkcjonalnością, a także stosunkowo niskimi cenami. Największą zaletą urządzeń tego typu jest także ich mobilność. Można z nich korzystać w każdym lokalu, wystarczy tylko posiadać dostęp do gniazdka elektrycznego. 

elektryczne piece do pizzy są także bardzo łatwe w obsłudze. Dzięki precyzyjnym możliwościom dotyczącym sterowania można dokładnie kontrolować wysokość temperatury, a także czas wypieku. 

Piece do pizzy opalane drewnem 

Piec do pizzy opalany drewnem to o wiele bardziej kosztowne rozwiązanie. Jego obsługa jest także o wiele bardziej skomplikowana, ważne jest doświadczenie pizzermana. Aby wykonać dobrą pizzę, należy we właściwy sposób kontrolować wielkość płomienia i temperaturę. Kucharz musi przez cały czas osobiście kontrolować proces palenia i stan wypieku, kierując się własnym doświadczeniem. 

Warto także zaznaczyć, że piec do pizzy opalany drewnem ma stosunkowo duże wymiary, dlatego z pewnością nie w każdym miejscu się on zmieści. Piec jest jednak bardzo atrakcyjny wizualnie i dzięki niemu można stworzyć wyjątkowy klimat. Bez problemu piec można ustawić na widoku, aby zapewnić wyjątkową dekorację. Specjaliści uważają także, że ciasto przygotowane w takim piecu ma wyjątkowy, aromatyczny smak. 

Co warto wybrać?

Warto zwrócić uwagę na domowe piece do pizzy marki Ariete. Marka ta ma w swojej ofercie bardzo ciekawe i atrakcyjne sprzęty. Zarówno piece elektryczne jak i opalane drewnem mają swoje zalety i wady. Przed dokonaniem zakupu warto rozważyć swoje możliwości finansowe, a także lokalowe. 

Piece elektryczne są tańsza, łatwiejsze w obsłudze, a także mniejsze. Jest to inwestycja niemal na każdą kieszeń. Z kolei piece opalane drewnem, są bardziej tradycyjne i klimatyczne. Ich obsługa wymaga większego doświadczenia i wiedzy. Są one także o wiele droższe i większe. Warto o tym pamiętać. 

Najlepsza pizza z domowego pieca

Jak wspomniano wcześniej, pizza wykonana w domowym piecu wyróżnia się wyjątkowym smakiem. Tylko takie ciasto smakuje jak prawdziwa, włoska pizza. Dlatego miłośnicy tego popularnego dania, powinni rozważyć zakup domowego pieca. 

Kupując właściwy piec do pizzy można przygotować fantastyczne przekąski na przyjęcia z rodziną czy przyjaciółmi! Każdy będzie z pewnością zachwycony domowymi wypiekami. Domowy piec do pizzy to inwestycja na lata! Warto zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać najlepsze rozwiązanie. 

Warto zaznaczyć, że wybór idealnego pieca do pizzy, jest zależny także od tego jak często chce się z niego korzystać. Jeżeli pizza będzie pieczona częściej to z powodzeniem można zdecydować się na droższą inwestycję. Natomiast jeżeli w danym domu pizzę przygotowuje się okazjonalnie to należy się zastanowić, czy zakup bardzo drogiego pieca to dobre i opłacalne rozwiązanie. Jest to kwestia w pełni indywidualna.