Mopy parowe zawdzięczają swoją rosnącą popularność przede wszystkim komfortowemu użytkowaniu oraz wysokiej skuteczności w walce z zabrudzeniami na różnych powierzchniach. Wygoda i oszczędność czasowa to zdecydowanie dwa, najważniejsze aspekty, decydujące o pożyteczności urządzenia. Jak wybrać dobry mop parowy? Czym się kierować przy zakupie?

Przeczytaj też: Mop parowy - jaki jest najlepszy do domu?

Tradycyjne mopy, choć tańsze niż ich parowe odpowiedniki, wymagają dużo większego wysiłku w użytkowaniu oraz dodatkowych detergentów. To z kolei wiąże się z męczącą procedurą, wykonywaną regularnie w celu utrzymania czystości oraz możliwymi podrażnieniami dłoni, spowodowanymi  przez dezynfekujące środki. Mopy wykorzystujące działanie pary wodnej są o wiele łatwiejsze w obsłudze, a co za tym idzie, mają znaczący wpływ na komfort czyszczenia podłóg. 

Mop parowy - co warto o nim wiedzieć?

Mop parowy to urządzenie, które do funkcjonowania wymaga poboru energii. Składa się z:

 • Pojemnika na wodę 
 • Grzałki - wbudowana grzałka służy do ogrzania wody do 100 stopni Celsjusza. Jest to konieczne, aby urządzenie zaczęło produkować parę wodną. 
 • Pompki - służy do zasysania wody zgromadzonej w pojemniku.
 • Głowicy mopa - jej rozmiar decyduje o wydajności oraz efektywności pracy. Im głowica większa, tym sprzątanie przebiega sprawniej oraz szybciej.

Mop parowy - do jakich powierzchni?

Mopy parowe to wielofunkcyjne urządzenia, które nadają się do czyszczenia różnych powierzchni m.in.:

 • czyszczenia płytek podłogowych wraz z fugami
 • dezynfekowania zabrudzeń sprzętu AGD - usuwanie tłuszczu z piekarnika, patelni, garnków, kuchenki
 • czyszczenia i odświeżania domowych tapicerek za pomocą specjalnych końcówek
 • usuwania bakterii i drobnoustrojów z podłóg i powierzchni zabrudzonych

Mop parowy - jakie cechy powinien posiadać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przedsiębiorcy oferują nam całą gamę różnych mopów parowych, które różnią się od siebie przede wszystkim parametrami, zakresem działania oraz ceną. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować dany produkt pod kątem jego funkcjonalności. Czym kierować się podczas wyboru mopa parowego i na co zwrócić uwagę?

 • Moc - to pierwszorzędna cecha którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie mopa parowego. Urządzenia elektryczne wymagają sporego nakładu energii, dlatego im większa moc akcesorium, tym jest ono bardziej wydajne. Wpływa to m.in. na szybkość nagrzewania się mopa parowego oraz moc wyrzucanej pary. 
 • Liczba i rodzaj końcówek - specjalne końcówki znacznie wzbogacają zakres funkcjonowania urządzenia parowego
 • Możliwość odpięcia uchwytu - to szczególnie przydatna cecha, jeśli chcemy wykorzystać mop do dezynfekcji nie tylko podłogi, ale również innych przedmiotów codziennego użytku
 • Głowica - przy wyborze warto również zwrócić uwagę  na to, czy głowica wyposażona jest w funkcję obrotową, która zdecydowanie ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Przykładowo mop parowy marki ARIETE 4164 Multi Steam System posiada ruchomą głowicę, która pomaga w czyszczeniu narożników czy przestrzeni między meblami. 
 • Regulator mocy - regulacja siły wyrzucanej pary czyni urządzenie bardziej uniwersalnym. Dzięki tej funkcji możliwe jest wyczyszczenie i zdezynfekowanie powierzchni o delikatnych strukturach oraz dostosowanie mocy do stopnia zabrudzenia. 

Mop parowy - dlaczego warto?

Mopy parowe to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w sprzątaniu gospodarstw domowych oraz wielkich firm czy biurowców. Są wielozadaniowe, dlatego nie ograniczają się wyłącznie do mycia samych podłóg. Nadają się także do czyszczenia szklanych powierzchni, dywanów czy płytek w łazienkach. Jakie są oprócz tego główne zalety mopów parowych?

 • Komfort użytkowania - wygodne posługiwanie się urządzeniem to jedna z głównych zalet produktu. Mopy parowe sprawdzają się w przypadku mocnych zabrudzeń, kurzu czy brudu, bez konieczności mocnego pocierania. 
 • Skuteczność działania - gorąca para wodna radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami (tłuszcz, zaschnięte plamy), bez konieczności dodawania detergentów. Dodatkowo wysoka temperatura generowana przez urządzenie skutecznie likwiduje z czyszczonych powierzchni bakterie i drobnoustroje.
 • Krótki czas wysychania czyszczonych powierzchni