Telewizory, zwłaszcza te w salonie, to dzisiaj centra multimedialne z tysiącami możliwości, jakie oferują. Choć zdarzają się osoby, które telewizora w domu nie mają, to zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie dłuższego mieszkania w miejscu, w którym go brakuje. Producenci prześcigają się w produkowaniu modeli oferujących coraz ciekawsze możliwości techniczne. Od czasu pojawienia się telewizorów Smart TV nasze zakupy przeszły prawdziwą rewolucją. Trudno się spotkać dziś ze staromodnym, dużym i ciężkim telewizorem kineskopowym. W naszych domach, mieszkaniach i biurach królują cienkie telewizory smart, o dużych ekranach i doskonałej rozdzielczości. I dziś zdecydowanie nie służą tylko do oglądania TV. Dzięki możliwościom, jakie daje dostęp do Internetu, telewizor stał się dziś absolutnym centrum domowej rozrywki. Dzięki funkcji smart używamy telewizorów do grania, słuchania muzyki, przeglądania poczty i w końcu do oglądania kinowych hitów oraz rewelacyjnych seriali produkowanych przez platformy internetowe.

Dobre umiejscowienie telewizora to gwarancja idealnego odbioru

Biorąc pod uwagę, jak dużo czasu spędzamy patrząc w ekran, musimy pamiętać, żeby umiejscowić telewizor w odpowiednim miejscu. Zakup telewizora o dużej przekątnej to za mało, by w pełni cieszyć się z możliwości, jakie dziś dają nam nowoczesne telewizory. Oprócz odpowiedniej odległości musimy pamiętać, że znaczenie ma też to, żeby wiedzieć, na jakiej wysokości powiesić telewizor. Optymalną odległość od telewizora w zależności od jego wielkości i rozdzielczości dopasujesz dzięki naszemu wpisowi na blogu. Dowiesz się tam, jakiej wielkości ekran będzie idealny do twojego salonu lub sypialni czy kuchni. Dzięki naszej ogromnej ofercie z pewnością znajdziesz model stworzony do twojego wnętrza. Jednym krokiem dzielącym cię od relaksujących seansów filmowych lub emocjonujących wydarzeń sportowych jest powieszeni telewizora na odpowiedniej wysokości.

Dlaczego warto dobrze przemyśleć miejsce na nowy telewizor?

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, gdzie chcemy postawić lub powiesić nasz nowy telewizor, musimy zachować zasadę, by był on umiejscowiony na wysokości naszych oczu. To nam zagwarantuje przede wszystkim wygodne korzystanie z telewizora, ale to nie jedyna istotna kwestia. Telewizor powieszony odpowiednio to przede wszystkim warunek zdrowego i bezpiecznego korzystania z niego. Ekran umiejscowiony za wysoko lub za nisko spowoduje, że będziemy na niego spoglądać w nienaturalnej i niewygodnej dla nas pozycji. Wielogodzinne korzystanie z telewizora powieszonego w nieodpowiedni sposób jest katastrofalne dla naszych oczu, ale także dla naszego kręgosłupa. Spędzając w niewygodnej pozycji wiele godzin narażamy nasze zdrowie i ryzykujemy spore problemy z plecami, karkiem czy ramionami. Jeżeli tylko nasze pomieszczenie nie jest zbyt duże, a wystrój wnętrza na to pozwala, telewizor powinien znaleźć się na wysokości naszych oczu. Najlepiej powiesić go tak, by linia wzroku była skierowana nieco wyżej niż środkowa linia telewizora. Wtedy nasz wzrok w trakcie oglądania telewizji będzie w naturalny sposób skierowany na ekran.

Dopasowanie miejsca na TV w salonie i w sypialni

Planując powieszenie nowego sprzętu musimy na tę kwestię spojrzeć w zależności od tego, czy będzie to salon, czy sypialnia. W salonie będziemy na niego spoglądać z wysokości kanapy i foteli, ewentualnie krzeseł. Pamiętaj o tym, wybierając wysokość komody pod telewizor lub wieszając uchwyt. Do salonu nadają się te wyższe komody, chyba, że planujesz naprawdę spory ekran. Wybierając wielkość przekątnej weź zatem pod uwagę możliwości, jakie daje ci twoje wnętrze. Ruchomy uchwyt pozwoli w tej kwestii na dużo większy zakres i dopasowanie regulacji np. wtedy, gdy chciałbyś cos obejrzeć na kocu na podłodze. Rozważając na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni weź pod uwagę, że tam będziesz spoglądać na ekran z pozycji leżącej. Powinien on być zatem umiejscowiony nieco niżej niż w salonie, np. na niskiej półce na TV. Możesz też użyć uchwytu, który pozwoli ci zaoszczędzić trochę miejsca w małym pomieszczeniu. Odpowiednie dopasowanie wielkości ekranu, odległości i wysokości będzie gwarancją udanych seansów kinowych, sportowych czy gamingowych.