Nowy telewizor to sprzęt, który znacznie podnosi komfort oglądania i pozwala nam na prawdziwy relaks w domowym kinie. Możliwości, jakie proponują nam dziś producenci są niemal nieograniczone. Co roku pojawiają się modele posiadające kolejne funkcjonalne rozwiązania i zaskakujące udogodnienia. Prawdziwą rewolucje zrobiły Smart TV, które z telewizora uczyniły centrum multimedialne, pełne atrakcji dla całej rodziny. Również w kwestii rozdzielczości nowoczesne telewizory zostawiają starsze modele daleko w tyle. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup nowego telewizora, by w pełni cieszyć się czasem spędzanym na oglądaniu nowego serialu lub ulubionego filmu. Jak wybrać telewizor, by spełniał wszystkie nasze oczekiwania? Wyszukując nowy model należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim są to kolor obudowy, przekątna ekranu, rozdzielczość oraz funkcje, jakie posiada TV. Bardzo ważną sprawą jest dopasowanie wielkości telewizora do pomieszczenia, w którym będzie się on znajdować.

Gdzie chcesz postawić swój nowy telewizor?

Decydując się na zakup nowego, dość kosztownego sprzętu, jakim jest nowoczesny telewizor wiele osób nastawionych jest na zakup jak największego, zakładając, że to właśnie jego ogromne wymiary zapewnią nam emocje i doznania rodem z kina. I owszem, wielkość ma jak najbardziej znaczenie. Natomiast nie może być ona rozpatrywana wyłącznie jako atrakcyjna cecha telewizora. Musimy ją powiązać z wielkością pomieszczenia, w którym telewizor będzie stał. Być może w Twojej małej sypialni zmieści się nowy Smart TV o przekątnej ekranu 85 cali. Pytanie tylko, czy oglądanie czegokolwiek w takiej konfiguracji będzie dla Ciebie przyjemnością? Jak dopasować wielkość telewizora do naszego salonu, kuchni lub sypialni, by spełniał on wszystkie nasze wymagania? Zawsze zaczynajmy do sprawdzenia odległości od miejsca, w którym postawimy lub powiesimy nasz telewizor, do miejsca, z którego będziemy oglądać.

Jak wyznaczyć idealną odległość?

Określenie tej odległości prawidłowo ma bardzo duży wpływ na wygodę naszego użytkowania tego sprzętu zarówno w dzień, jak i w nocy. Dobierając telewizor do naszego wnętrza musimy zatem wziąć pod uwagę dystans dzielący kanapę i miejsce umieszczenia TV oraz wielkość telewizora, jaki przypadł nam gustu. Prawidłowe dopasowanie tych dwóch cech ma decydujący wpływ na radość i komfort oglądania. Dla danej przekątnej ekranu liczymy optymalną odległość od TV, która zapewnia odpowiedni odbiór obrazu. Gdy mamy już ustaloną odległość musimy rozważyć jaką rozdzielczość ekranu TV wybierzemy. Dziś jest to wybór przede wszystkim pomiędzy telewizorami Full HD (1920X1080 pikseli) a telewizorami ULTRA HD 4K (3840X2160). Jeśli decydujemy się na telewizor Full HD to optymalna odległość to 4,2 cm na każdy cal telewizora. Wybierając telewizor Ultra HD 4K powinniśmy mieć zaplanowane 2,1 cm na każdy cal. Zacznij zatem od mądrego przemyślenia, gdzie postawisz telewizor, następnie rozważ jaką rozdzielczość preferujesz i wtedy łatwo Ci będzie wybrać wielkość ekranu, jaki będzie najlepiej sprawdzał się w Twoim domu.

Odpowiednie dobranie parametrów TV do naszego wnętrza to recepta na sukces

Jeśli zatem zastanawiasz się jaką wielkość telewizora wybrać, pamiętaj, że odpowiednie dopasowanie tych cech jest bardzo ważne, ponieważ ono właśnie gwarantuje nam jakość obrazu, jego odpowiednią ostrość i bezpieczeństwo dla naszych oczu. Jeśli nie masz możliwości zachowania odpowiedniej odległości, zbyt duży telewizor może okazać się nietrafionym zakupem. Gdy twój salon jest z kolei ogromny, nie oszczędzaj z drugiej strony na małym telewizorze, bo nie będzie on w ogóle spełniał swojej roli w dużym pomieszczeniu. Zwróćmy uwagę też na to, że czym wyższa rozdzielczość ekranu, tym bliżej nas powinien być umiejscowiony TV o danej przekątnej ekranu. Jeśli nie zachowamy tych zasad, pieniądze wydane na Ultra HD 4K pójdą na marne, gdyż bez zachowania zasad odległości nie dostrzeżemy różnicy pomiędzy Full HD a UHD. Jeśli zatem decydujesz się na nowoczesny telewizor UHD, zadbaj o dopasowanie tych podstawowych parametrów, a jakość obrazu i dźwięki zagwarantują Ci kinowe wrażenia we własnym salonie.