Lodówka turystyczna to urządzenie bardzo użyteczne, w szczególności dla fanów spędzania czasu na wolnym powietrzu. Weekendowy wyjazd pod namiot, kemping czy nawet wypad nad wodę z pewnością umili nam czas lodówka turystyczna, w której pomieścimy przekąski oraz napoje zachowując ich świeżość i odpowiednią temperaturę. Aby podjąć odpowiednią decyzję co do zakupu warto przede wszystkim zastanowić się, jak często i w jakim celu będzie wykorzystywana lodówka
Na rynku znajdziemy szeroki wybór lodówek, jednak główną i najistotniejszą cechą lodówek turystycznych jest zastosowany sposób chłodzenia jej zawartości.


Lodówki turystyczne na wkłady chłodzące - wady i zalety


Najbardziej popularne i najprostsze są lodówki turystyczne, które wykorzystują metodę termoizolacji przy użyciu wkładów chłodzących, które uprzednio trzeba zamrozić. Ten rodzaj lodówek zapewnia chłodu od 8 do 12 godzin - niestety w przypadku, gdy lodówka jest narażona na bezpośrednie działanie źródła ciepła czas ten stosunkowo maleje. Zaletą lodówek turystycznych na wkłady chłodzące jest ich lekkość, a co za tym idzie łatwość przenoszenia – świetnie sprawdzą się podczas jednodniowych wypadów nad wodę, piknik, czy na plaży.


Lodówki turystyczne elektryczne - na co zwrócić uwagę?


Ten rodzaj lodówek charakteryzuje wielozadaniowość, gdyż głównie są zasilane energią elektryczną np. podczas jazdy samochodem, dają możliwość podłączenia do gniazda zapalniczki samochodu – dzięki czemu mamy pewność stałej temperatury wewnątrz urządzenia. Standardowo lodówki elektryczne dają możliwość podłączenia do sieci, oraz w lepszych modelach temperatura może być regulowana, co daje również możliwość podgrzewania żywności. W lodówkach turystycznych elektrycznych również możemy zastosować wkłady chłodzące, i zabrać je ze sobą w dowolne miejsce, jednak ze względu na zastosowaną technologie są one stosunkowo ciężkie.
Zarówno w przypadku lodówki na wkłady jak i elektrycznej warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, zastosowane materiały oraz trwałość i poręczność uchwytu do przenoszenia. Kluczową wartością dla lodówek turystycznych jest ich waga – tutaj trzeba pamiętać, że podczas przenoszenia jej waga zwiększy się o ciężar transportowanej żywności czy napojów – co może utrudniać jej bezproblemowe przenoszenie.


Pojemność lodówki turystycznej.


Mamy do wyboru różne pojemności turystycznych urządzeń do chłodzenia. Lodówki turystyczne małe, czyli do 10 litrów pojemności. Kolejny przedział pojemności lodówek turystycznych to 10-20 litrów i największe lodówki, które mają powyżej 20, a czasem nawet 30 litrów pojemności. Najważniejszą kwestią jest to jaka jest maksymalna wielkość lodówki turystycznej, która mieści się do Twojego bagażnika. Druga kwestia, to czy w bagażnik twojego samochodu jest wyposażony w gniazdo zapalniczki 12V. Jeśli nie – pozostaje Ci wybór pomiędzy lodówkami na wkłady chłodzące, lub używanie podczas podróży lodówki elektrycznej bez podłączenia, czyli dokładnie tak, jak lodówki na wkłady. Z kolei przed i po podróży możesz chłodzić zawartość podłączając ją do gniazdka sieciowego 230v, bo zwykle lodówki mają dwie wtyczki – 12 v i 230 v. Warto też pamiętać, że zamrożone wkłady lodówkowe zmniejszają pojemność lodówki. Na szczęście do zachowania chłodu podczas podróży wystarczy jeden lub dwa wkłady lodówkę turystyczną o pojemności 1 litr. Pozostałą przestrzeń możemy wypełnić chłodnymi przysmakami i napojami.