Lato to czas, kiedy możemy przygotowywać posiłki na świeżym powietrzu, spędzając czas z rodziną czy przyjaciółmi. Najlepszym narzędziem do przyrządzania ciepłych potraw w plenerze jest grill. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że oprócz tradycyjnych grilli istnieją grille gazowe, które niwelują niedogodności związane z używaniem węgla drzewnego i brykietu, takie jak konieczność częstej kontroli ilości paliwa, czy nieuniknione wybrudzenie się. Żeby grill był udany, a potrawy wyśmienite, należy wcześniej odpowiednio je przygotować. Np. Karkówka powinna minimum 24 godziny kruszeć w marynacie. Jak taką marynatę przygotować? To proste!


Marynata do karkówki


Dobra marynata do karkówki zawiera w sobie wiele smaków i aromatów jednocześnie. Powinna być jednocześnie kwaśna i słodka, słona i pachnąca ziołami. Możemy użyć np.: 1/3 szklanki dobrego octu balsamicznego, 2/3 szklanki oliwy z oliwek extra virgin, 2 gałązki świeżego rozmarynu, 3 rozgniecione ząbki czosnku w łupinkach, 1-2 łyżki miodu, soli morskiej i świeżo zmielonego pieprzu. Wszystkie składniki marynaty należy wymieszać, następnie układać plastry mięsa w pojemniku i obficie smarować marynatą. Tak przygotowane mięso odstawić do lodówki na minimum 3 godziny, jednak warto zostawić karczek w marynacie na całą noc. Druga wersja marynaty do karkówki jest oparta na smaku obecnych w każdej lodówce popularnych produktów: ketchupu i musztardy. Jako wypełnienie dodajemy jeszcze olej, a do smaku dodatkowo czosnek, paprykę słodką i szczyptę papryki ostrej. Tradycyjnie trochę soli i świeżo zmielonego pieprzu, a z ziół proponujemy tym razem pół łyżeczki kminku i 3 kulki ziela angielskiego. Wszystko mieszamy i zostawiamy na całą noc w lodówce. Tak przygotowana marynata do karkówki sprawi, że mięso będzie kruche, soczyste i pełne smaku. Podczas grillowania należy pamiętać, żeby często obracać karkówkę, tak, żeby się zarumieniła z obu stron, a jeśli zostanie nam trochę marynaty, możemy polewać karczek na grillu.

Szaszłyki na grilla


Szaszłyki z grilla to potrawa, która może mieć różny smak i wygląd, w zależności od naszych upodobań. Podstawą szaszłyków jest mięso i tu już mamy możliwość wybrać szaszłyk drobiowy lub wieprzowy. W zależności, na który wariant się zdecydujemy, warto posypać mięso np.; gotową mieszanką przypraw, a jeśli mamy taką możliwość, macerować je całą noc w marynacie np. wg jednej z zamieszczonych powyżej receptur. Marynowanie mięs sprawdza się zarówno przy grillowaniu na grillach gazowych, jak i kiedy wybieramy trdycyjne grille węglowe. Poza soczystym mięsem do przyrządzenia szaszłyków na grilla można użyć np. słodkiej papryki w różnych kolorach, cebuli, pieczarek. Mniej oczywistym wyborem może być cukinia, bakłażan, lub nawet ser żółty. Jeszcze inne walory smakowe uzyskamy dodając do naszych szaszłyków ogórków kiszonych, sera wędzonego, czy pomidorków koktajlowych. Podobnie jak w przypadku karkówki, należy często obracać szaszłyk, żeby regularnie się zarumienił, a nie spalił nadmiernie. Dzięki temu, że składniki szaszłyka połączone są patyczkiem, możemy opiekać je na grillu równomiernie z każdej strony.


Sałatka na grilla


Potrawy mięsne dobrze smakują w towarzystwie czegoś lżejszego, najlepiej sałatki z sezonowych warzyw. Naszą ulubioną propozycją na grilla jest sałatka z sosem winegret lub jego wariacjami. Najbardziej klasyczna wersja sosu winegret to oliwa z oliwek, sok z cytryny, pieprz, sól i odrobina musztardy. Jeśli ktoś woli, zamiast cytryny może użyć octu balsamicznego. Warto też dodać ziół np.: oregano, bazylii lub tymianku, wyciśniętego czosnku, a dla fanów słodyczy proponujemy wersję o lekko słodkawym posmaku: z płynnym miodem, ketchupem lub melasą. Sos już mamy, teraz istota sałatki na grilla, czyli świeże warzywa. Tu też możemy wybierać swoje ulubione, a pomijać te, których smak nam nie do końca odpowiada. My proponujemy jako podstawę coś zielonego, czyli: sałatę lodową lub rzymską, roszponkę, rukolę lub świeży szpinak. Do tego warto dodać pomidory pokrojone w niewielkie piórka lub pomidory suszone w oleju, cebulę (ładnie wygląda czerwona), kolorową paprykę słodką i oliwki. W ostatniej fazie można dodać ser feta lub mozzarella i całość doprawić przygotowanym wcześniej sosem vinegret. Dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu jest sałatka na grilla, którą zrobimy dużo prościej i szybciej. Liście sałaty lodowej należy dokładnie umyć i potargać na mniejsze kawałki, następnie polać gęstym sosem zrobionym z odrobiny oliwy, soku z cytryny, musztardy i miodu. Jeszcze innym pomysłem na sałatkę na grilla dla lubiących szybkie rozwiązania jest sałatka fasolowa. Puszkę czerwonej fasoli łączymy z gotowym sosem sałatkowym (może być np.: Knorr lub Winiary) Przepis na sam sos jest na opakowaniu, ale zwykle sproszkowany sos należy połączyć z trzema łyżkami wody i trzema łyżkami oliwy. Fasolę polewamy sosem, a następnie dodajmy bardzo drobno pokrojoną 1 białą cebulę i jeszcze drobniej pokrojone 1 lub 2 ząbki czosnku. Zobaczysz, efekt będzie piorunujący.


Tzatziki na grilla


Ostatnią propozycją na grilla, pomysłem z pogranicza sałatek i sosów są tzatziki – czyli dip wywodzący się z Grecji idealnie komponujący się z grillowaną kiełbasą, szaszłykiem czy karkówką. Można też maczać w nim wszelkie odmiany pieczywa. Składniki to: gęsty jogurt grecki, starte na tarce i odciśnięte z soku świeże, zielone ogórki i zgnieciony czosnek. Wymieszane składniki należy doprawić solą i pieprzem, a przed podaniem schłodzić w lodówce. Składniki, które można dodać opcjonalnie, to odrobina oliwy, drobno pokrojony świeży koperek, mięta, szczypiorek lub bazylia. Jeśli chodzi o potrawy — mamy już wszystko, co sprawi, że nasz grill będzie udany i smaczny. Soczyste mięsa, zdrowe sałatki i aromatyczne sosy. Przyda nam się jeszcze ładna pogoda. Niestety na nią nie mamy wpływu, ale jej ewentualne niedoskonałości możemy zniwelować dobrym humorem i odrobiną ruchu na świeżym powietrzu.

Życzymy smacznego!