Statystyki są nieubłagane - większość z nas nie poświęca wystarczającej ilości czasu na aktywność fizyczną. Trwająca pandemia i związany z nią lockdown jeszcze bardziej skomplikowały sprawę - zewsząd bowiem byliśmy nawoływani do pozostawania w domu. Z drugiej strony, według zaleceń WHO, przeciętna osoba dorosła powinna pokonywać co najmniej 10 000 kroków dziennie. Niemałą pomocą w osiągnięciu tego celu jest krokomierz, który można zainstalować również w telefonie. Jak działa? Czy warto skorzystać z jego pomocy? Jakie jeszcze korzyści może przynieść aplikacja do mierzenia kroków?

Licznik kroków - zalety

Wydawałoby się, że do większej aktywności wystarczy po prostu motywacja i zmiana nawyków - np. chodzenie, zamiast podjeżdżania samochodem, chodzenie po schodach, zamiast windy itp. Po co więc liczenie kroków? Korzyści z takiego rozwiązania nie kończą się jedynie na samej wiedzy, ile kroków zrobiliśmy w danym dniu. Okazuje się bowiem, że mierzenie kroków dla wielu osób okazuje się bardzo istotnym motywatorem, dzięki któremu dość szybko zwiększamy swoją aktywność. Świadomość liczby pokonywanych kroków motywuje również do stawiania sobie kolejnych celów i ich realizacji - co wielu osobom pomogło już w bardziej świadomym dbaniu o zdrowie.

Jak działa licznik kroków?

Krokomierz na rękę do niedawna był najczęściej wykorzystywanym urządzeniem pozwalającym zliczyć liczbę wykonanych kroków. Urządzenie to liczy liczbę ruchów wykonanych ręką (zazwyczaj jeden wymach ręką odpowiada dwóm krokom) i na ich podstawie liczy liczbę kroków, przeliczając również na kilometry. Jeszcze wcześniej podobne urządzenia były montowane na biodrach, gdzie również zliczały charakterystyczne dla chodzenia ruchy.
Jedak dzisiaj większość z tych urządzeń wychodzi z użycia - okazuje się, że smartfony z aplikacją krokomierz potrafi z powodzeniem zastąpić opaski czy tradycyjne krokomierze. Jak działają? Zdecydowana większość współczesnych smartfonów wyposażona jest w akcelerometr, czyli czujnik wykrywający zmiany położenia urządzenia, wykonywane ruchy i kąt nachylenia. Doskonale sprawdza się on również do zliczania kroków, z czego chętnie korzysta prawie każda aplikacja do mierzenia kroków. Jednak na tym nie kończą się ich możliwości. Co jeszcze oferują nam dedykowane programy na telefon?

Krokomierz w telefonie - co jeszcze w nim znajdziemy?

Większość telefonów oprócz akcelerometrów, wyposażona jest również w nadajniki GPS, które dostarczają dodatkowych informacji na temat wykonanego treningu czy spaceru. Aplikacja krokomierz oprócz swojego podstawowego zadania wyświetla również informacje dotyczące pokonanej trasy - jej długość, średnią prędkość marszu lub biegu, różnice w wysokości. Często można również na mapie prześledzić dokładnie trasę treningu i zapisać ją na przyszłość albo się podzielić wynikami w internecie.
Aplikacja krokomierz pomaga również w stawianiu sobie celów i motywowaniu się do ich osiągania. Wiele z nich zachęca do ustawienia celu, do którego się zmierza i sukcesywnego podnoszenia w miarę postępów. Niektóre pomagają również obliczać spalone podczas dnia kalorie - w tym celu należy wprowadzić więcej informacji na temat swojej osoby - m.in. płeć, wiek, wzrost czy wagę. To doskonałe rozwiązanie dla osób starających się pozbyć nad wymiarowych kilogramów - nie tylko motywuje, ale również pozwala śledzić postępy i dostosowywać dietę, w zależności od aktywności fizycznej w ciągu dnia.
Swoje postępy monitorować można po założeniu konta w programie, a wiele z nich umożliwia również wyświetlanie wskazań krokomierza na komputerze, razem z pozostałymi detalami dotyczącymi codziennej aktywności. Takie wskazania można udostępnić swojemu trenerowi personalnemu lub dietetykowi, aby mogły śledzić nasze postępy i adekwatnie do nich wyznaczać nam nowe cele i modyfikować dietę.
Ogromną zaletą, jaką posiada aplikacja do mierzenia kroków w telefonie, jest możliwość łatwego przestawienia jej na inne rodzaje aktywności fizycznej - w większości można zliczać dystans i kalorie spalane podczas biegania, pływania, jazdy na rowerze i innych popularnych dyscyplinach sportowych. Ułatwia to codzienny nadzór nad swoją aktywnością fizyczną i budowanie kondycji organizmu.

Krokomierz aplikacja - o czym warto pamiętać?

Rozpoczynając swoją przygodę z krokomierzem, warto mieć na uwadze kilka ważnych czynników. Trzeba pamiętać m.in. o tym, że:
ich działanie nie jest bardzo dokładną metodą obliczania kroków, spalonych kalorii i nie można w pełni na nich polegać, obliczając swoje zapotrzebowanie kaloryczne,
wykonywanie 10 tysięcy kroków dziennie nie gwarantuje pozbycia się nad wymiarowych kilogramów, jeśli nie będzie towarzyszyła im odpowiednia zmiana diety i pozostałych aspektów stylu życia,
aplikacja krokomierza z GPS może zużywać bardzo dużo energii, przyspieszając wyczerpywanie się baterii.
Dzięki krokomierzom milionom osób na całym świecie udało się zacząć się w końcu ruszać i krok po kroku wypracować zdrowe nawyki. Czy dołączysz do tej szczęśliwej grupy i weźmiesz zdrowie w swoje ręce?