Kabel HDMI pozwala transmitować dźwięk i obraz z telewizora, kina domowego, czy też konsoli do gier w najlepszej jakości. Do czego służą kable HDMI? Jaki rodzaj kabla HDMI wybrać? Czym się kierować podczas wyboru?

Do czego służą kable HDMI?

Posiadacze nowoczesnych urządzeń, które bazują na odtwarzaniu multimediów, z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że do sprzętu dokupić należy przewody połączeniowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest kabel HDMI, który ma za zadanie jednocześnie przesyłać dźwięk i obraz. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na najważniejsze parametry takiego kabla, co pozwoli postawić na najlepszą jakość. Okazuje się, że wybór nie jest łatwy, gdyż na rynku znajdziemy sporo rodzajów tego przewodu.

Kabel HDMI (High-Definition Multimedia Interface) jest przewodem, który odpowiada za transmitowanie multimediów w jak najlepszej jakości. Niezwykle przydatną cechą tego przedmiotu jest fakt, że zyskujemy możliwość przesyłania jednocześnie dźwięku i obrazu. Kabel posłuży nam zarówno do połączenia telewizorów lub monitorów z komputerem, laptopem, jak i konsolą do gier wideo oraz odtwarzaczem Blu-ray. Wszechstronne zastosowanie sprawia, że ten innowacyjny przewód cieszy się sporym uznaniem na rynku. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy sprzęt, który odtwarza multimedia, posiada port HDMI, a często nawet wersję na kabel HDMI 4K.

Jaki rodzaj kabla HDMI wybrać?

Podczas zakupu kabla HDMI niezwykle ważne jest to, aby zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, jakie wpłyną znacząco na jakość transmitowanych multimediów na monitor lub telewizor. W tym przypadku wybierać możemy wśród wielu rozwiązań:
  • Standardowy kabel HDMI, który zapewnia rozdzielczość 1080i oraz 720p, przy czym występuje praktycznie w każdym telewizorze. Warto podkreślić, że standardowy kabel tego typu jest dosyć rzadko stosowany, gdyż coraz chętniej stawiamy na szybszą przepustowość oraz funkcję Ethernetu.
  • Ultra High Speed HDMI, nazywany HDMI 2.1. To przewód korzystający z najwyższych rozdzielczości obrazu (4K, 5K, 8K lub 10K). Okazuje się, że przewód bazuje na najszybszej prędkości transmisji multimediów i wykonany jest z doskonałej jakości materiałów.
  • HDMI High Speed z Ethernetem - to kolejna propozycja dla fanów najlepszej jakości wykonania i przesyłu danych. Bazuje na dostępie do kanału sieciowego dla wielu urządzeń.
  • Premium High Speed HDMI - korzysta z rozdzielczości 4K, wraz z szerokim zakresem barw 4:4:4. Bardzo szybko pozwala przesyłać dane.
  • HDMI High Speed - to nieco lepsza wersja niż standardowy kabel. Sprawdzi się dla rozdzielczości większych niż 1080p: 3D, 4K lub Deep Colour. Warto także docenić znacznie wyższą szybkość przesyłu danych niż w modelu klasycznym.
  • Standardowy HDMI z Ethernetem - bazuje na takich samych parametrach jak podstawowy przewód HDMI, przy czym zawiera dostęp do Ethernetu. Ethernet zezwala na sieciowe komunikowanie się sprzętów.

Rodzaje wtyku kabla HDMI

Oprócz samej wersji kabla HDMI niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj wtyku kabla. Wybór należy uwarunkować tym, z jakim urządzeniem połączymy przewód. Na rynku znajdziemy standardowe HDMI, które cieszy się największą popularnością i sprawdza się praktycznie do każdego urządzenia - monitora, konsoli do gier, kina domowego, czy też telewizora. Inną opcją jest mini HDMI, który nieco różni się kształtem od standardowego modelu i ma mniejszy rodzaj wtyku. Znajduje zastosowanie głównie w kamerach i aparatach, dlatego bardzo często jest wybierany przez osoby korzystające z takiego sprzętu. Najmniejszym wtykiem jest micro HDMI, z którego korzystają właściciele najnowszych modeli smartfonów. Może posiadać dodatkowo adaptery kompatybilne z wieloma urządzeniami, co jest sporym plusem.

Inne parametry kabla HDMI

Inną cechą przewodu HDMI, który mamy zamiar wybrać, jest długość kabla. Warto pamiętać także o tym parametrze, gdyż często decyduje on o zakupie danego modelu. Zbyt długie kable wpłyną na dyskomfort użytkownika, gdyż mogą ulegać plątaniu i powodować nieporządek. Krótsze kable natomiast zapewniają znacznie mniejsze straty w transmisji multimediów. Wybór należy uwarunkować swoimi oczekiwaniami i potrzebami, mając na względzie bardzo dobrą jakość kabla HDMI. Łatwiejsze podłączenie kabla do trudno dostępnych miejsc w urządzeniu uzyskane zostanie dzięki kablom z końcówkami obrotowymi lub kątowymi. Jak widać, możliwości jest bardzo wiele, dlatego wybór wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem.

W trakcie wyboru kabla HDMI pamiętajmy także o tym, aby zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany przewód. Producenci bardzo często oferują pozłacane końcówki, które mają za zadanie wzmacniać szybkość transmisji multimediów. Modele wykonane z beztlenowej miedzi także są godne uwagi, gdyż odznaczają się doskonałą przewodnością, która wpływa na jakość odbieranego sygnału.
Podsumowując, warto zauważyć, że kable HDMI to niewielkie akcesoria, które są dobierane do urządzeń, z jakich korzystamy w domu - konsola, kino domowe, telewizor. W tym przypadku należy mieć na względzie dobrą jakość przewodu i dobranie odpowiednich parametrów.