Dom bez kurzu, czy to w ogóle możliwe? Jeżeli zależy Ci na kompleksowym i dokładnym wysprzątaniu mieszkania, powinieneś zaopatrzyć się w odkurzacz piorący. To pozornie nieco droższe urządzenie od standardowego, pomoże w precyzyjnym pokonaniu brudu czy alergenów oraz pozwoli zaoszczędzić koszty związane z wynajęciem profesjonalnej firmy piorącej. Czym powinien się jeszcze wyróżniać taki odkurzacz?
Odkurzacz do prania tapicerki ( i dywanów) znajduje się w ofercie wielu wiodących firm elektronicznych. Mimo podobnych funkcji, wiele urządzeń ma różne parametry. Które powinny zwrócić naszą uwagę?
  • wielkość - jeżeli mamy w domu schody, albo nie mamy zbyt dużo siły, zwróćmy uwagę na wielkość urządzenia. Odkurzacz piorący posiada zbiornik, który napełnia się wodą. Jeżeli będzie duży i ciężki może to być uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Zwróć też uwagę czy w miarę łatwo się go ściąga i zakłada
  • moc - im urządzenie ma większą moc, tym mocniej zasysa brud, szybciej i dokładniej sprząta. Są to jednak drogie odkurzacze ponieważ są lepiej wyposażone oraz pobierają więcej prądu w czasie użytkowania. Im mniejsze mieszkanie i mniejszy bałagan, tym wystarczy nam mniejsza moc
  • filtry - odkurzacz piorący do dywanów powinien mieć dobre filtry, aby dokładniej odkurzać i pozostawiać po sobie czystsze powietrze. Od jakości filtrów zależy też cena urządzenia
  • głośność - odkurzacze piorące często pracują głośniej niż tradycyjne. Jeżeli mamy małe dzieci lub mieszkamy w bloku dobrze by było wcześniej sprawdzić, czy ten hałas nie będzie przeszkadzał

Jak sprząta dobry odkurzacz piorący?

Wszystko zależy od tego, do czego go najbardziej potrzebujesz. Czy chodzi Ci bardziej o czyste dywany w salonie, czy wykładziny w przedpokoju, a może jednak o kanapę, sofę czy obicia stołków. Odkurzacz piorący do tapicerki powinien być wyposażony w różne końcówki, aby dopasować jego możliwości optymalnie do każdej powierzchni. Zazwyczaj mechanizm odkurzaczy piorących do domu jest podobny. Jeden pojemnik jest wypełniony wodą i wytwarza pianę, a drugi magazynuje nieczystości. Na dywan nakłada się środek czyszczący, a potem gdy już wykruszy brud, wchodzimy z odkurzaczem. Za każdym razem wszystkie części po sprzątaniu trzeba dokładnie wymyć, żeby zapobiec rozwojowi niebezpiecznych mikroorganizmów.
Przy zakupie odkurzacza piorącego można najpierw przeczytać opinie w internecie i przejrzeć ranking urządzeń. Warto także zwrócić uwagę czy posiada rurę teleskopową (taka, którą można wydłużyć i skrócić) oraz niezbędne końcówki, na przykład warto wybrać odkurzacz piorący z turboszczotką. Jeżeli mamy duże mieszkanie i dużo sprzątania przyda nam się dobry odkurzacz piorący z długą rurą i długim wężem, dzięki czemu za jednym zamachem posprzątamy więcej. Jeżeli jednak chcemy do wykorzystać głównie do tapicerki w aucie, poszukajmy odkurzacza piorącego do samochodu. Taki odkurzacz nie powinien być zbyt duży i być wyposażony w odpowiednie końcówki. Najlepiej używać go w miejscu nie tylko ze stałym dostępem do prądu, ale też do wody, tak aby ograniczyć zmęczenie przy sprzątaniu.

Jaki jest dobry odkurzacz piorący dla alergików?

Gdy w naszym domu przebywa osoba z alergią, warto jest zadać o bardzo dokładne sprzątanie mieszkania z kurzu i roztoczy. Trzeba to robić systematycznie, bo im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym trudniej będzie to usunąć, a nasz alergik zacznie kaszleć i dostanie kataru. Regularne i dokładne porządki są na to sposobem. Doskonale w tej roli sprawdzi się piorący odkurzacz, który sprząta dokładnie i zostawia po zakończonej pracy czyste, nawilżone powietrze w całym mieszkaniu. Tradycyjnym urządzeniem będzie bardzo trudno usunąć alergeny z dywanu czy tapicerki mebli. Wodny odkurzacz piorący  np: Odkurzacz Piorący Medismart FD-2034A jest do tego zadania stworzony. Odkurzacze dla alergików są też wyposażone w specjalistyczne filtry Hepa, które w bardzo precyzyjny sposób oczyszczają powietrze, dlatego stosowane są również w salach operacyjnych, laboratoriach, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Dobry odkurzacz piorący do domu

Dobre odkurzacze piorące nie służą tylko do czyszczenia dywanów czy tapicerki. Mogą także działać jak normalne maszyny i zbierać kurz, albo czyścić każdą płaską powierzchnię, na przykład podłogę w kuchni czy w łazience, na której trzeba zebrać płyny lub wodę. Będą więc szczególnie często wykorzystywane w domu, gdzie są dzieci i czworonożne zwierzaki - koty i psy. Jeżeli myślisz, że musisz wybierać między czystym mieszkaniem a takim, w którym jest dziecko czy pies, to już nie musisz, bo są profesjonalne odkurzacze piorące, kompromis między dużą rodziną a porządkiem.
Dlaczego odkurzacze piorące do dywanów i tapicerki są lepsze niż czyszczenie tekstyliów domowymi sposobami? Pomijając kwestię wygody, urządzenia te nie moczą bardzo materiału, czyszczą za pomocą piany, więc tkaniny szybciej wysychają, mogą być prędko użytkowane oraz nie grozi im pleśń, która lubi długotrwałą wilgoć i jest bardzo trudna do usunięcia. Poza tym są o wiele bardziej dokładne i po takim sprzątaniu, nasz dom pozostanie czysty na dłużej.