Ranek, piękne pejzaże, widok na góry, morze czy jezioro, książka i czegoś brak.


Brak kulinarnej przyjemności aromatycznej kawy, brązowego, aksamitnego napoju. Ranek bez kawy to ranek niepełny. Kawa nas pobudza. Wyśmienitą kawę przygotujemy w zaparzarce, lub zrobi to za nas ekspres do kawy. Kilka łyków, no kilkanaście, napoju z kofeiną to sygnał do startu dla organizmu, kawa pobudza nas do działania. Miło, smacznie i zdrowo. Kofeina pobudza, wspomaga metabolizm, lekko przeczyszcza, zmniejsza ryzyko cukrzycy, wspomaga serce. Najzdrowsza jest kawa czarna, bez dodatków.

Ekspres do kawy

zaserwuje nam kawę skondensowaną – espresso, kawa latte, cappuccino, kawę z mlekiem krowim.
Możesz dodać mleko kokosowe czy sojowe. Każdy z nas wie, jaką kawę lubi, z jaką chce zaczynać dzień, a z jaką delektować się deserem. Ekspres do kawy powinien być zawsze pod ręką.
Nie każdy jednak może takim napojem się raczyć. Gdy cierpisz na nadkwasotę żołądka uważaj. Tobie nie wolno pić ani kawy ani herbaty na czczo. Bezpieczniej kawę naturalna zastąpić kawą zbożową.

Kawa to jedna z najpopularniejszych używek na Świecie

Niektórzy nie wyobrażają sobie już bez niej udanego poranka. Jeżeli znudziło ci się picie tego napoju w standardowej postaci zmielonych ziaren zalanych gorącą wodą, najwyższa pora zapoznać się z kilkoma wariacjami na temat przyrządzania napoju filozofów.

Cappuccino

To chyba najpopularniejsza alternatywna wersja porannego napoju. Cappuccino to nic innego jak kawa podawana z dodatkiem spienionego mleka (czasem także z bitą śmietaną i/lub gałką lodów śmietankowych). Mleko spienia się za pomocą gorącej pary uwalnianej z dyszy od ciśnieniowego ekspresu do kawy, którą zanurzamy po prostu w dzbanku z mlekiem. Na sam koniec, można posypać całość kompozycji wiórkami z czekolady lub szczyptą kakao.

Kawa po irlandzku (tzw. Irish coffee)

Polega na dolaniu do przygotowanej już kawy, miarki irlandzkiej whiskey (na przykład Jack Daniel’s) i dosypaniu niewielkiej ilości cukru do smaku. Następnie wstrząsa się śmietanę w zamkniętym pojemniku w celu lekkiego jej ubicia, by potem dodać ją na sam wierzch napoju (najlepiej tak, by warstwy nie zmieszały się od razu ze sobą). Kawę taką podajemy zazwyczaj w szklance na nóżce, przypominającej kieliszek.

Latte macchiato

Do wysokiej szklanki z gorącym mlekiem dolewamy po ściance filiżankę przygotowanej kawy, tak by utworzyły się trzy warstwy: na dole mleko, pośrodku kawa, zaś na samym szczycie pianka. Do tak przyrządzonej kawy podaje się długą łyżkę. W celu zmienienia smaku Latte, można do niej dodawać różne rodzaje słodkich syropów.

Kawa mocca

Do wysokiej szklanki wlewamy kawę i mieszamy ją z czekoladą (białą lub czarną) w proszku lub syropie. Następnie dodajemy gorące mleko. Mocca różni się od Latte i cappuccino przede wszystkim tym, że nie zawiera piany. Zamiast niej dodaje się bitą śmietanę, która zgrabnie przykrywa całość. Do dekoracji używamy zazwyczaj małej ilości kakao.

Corretto

Kawę tę przyrządza się poprzez dodanie do naparu niewielkiej ilości: grappy, sambuki, koniaku lub brandy. Wyostrza to doskonale smak. W odróżnieniu od kawy po irlandzku, nie używamy tutaj śmietanki, a sam napój podajemy w niskich szklaneczkach o niewielkiej pojemności.

Wszystkie powyższe propozycje to jedynie wierzchołek krzewu kawowego. Zachęcam więc do eksperymentowania i wcielania w życie własnych, unikalnych pomysłów. Jeżeli chces napić się świeżo palonej kawy, ale także zrelaksować się w wygodnym fotelu sprawdź teraz kawiarnie Buon Giorno Bar Caffe