Słaby zasięg Wi-Fi w domu to w dzisiejszych czasach prawdziwy problem. Jeszcze nigdy wcześniej tak wielu domowników nie potrzebowało jednocześnie mocnego i pewnego Internetu. Lekcje online i praca zdalna to ogromne wyzwanie dla całych rodzin, zarówno pod względem logistycznym, każdy bowiem potrzebuje osobnego urządzenia, jak i pod względem technicznym. Zapewnienie stabilnego dostępu do sieci jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wideokonferencji lub ważnej lekcji. Słaby obraz, zacinający się głos, opóźniony odbiór.. To wszystko powoduje niepotrzebną irytację i nerwową atmosferę.

Dlaczego mamy problem ze słabym Internetem?

Słaby zasięg to problem, który da się jednak rozwiązać dzięki wskazówkom na naszym blogu. Warto dowiedzieć się, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi naszego routera, by w całym domu cieszyć się wystarczająco mocnym zasięgiem. W naszym domach i mieszkaniach korzystamy zazwyczaj z usług dostawcy sieci internetowej. Monter zakłada w którymś miejscu naszego domu router, a w umowie mamy zapewnioną minimalną prędkość działania Internetu. Niestety nie przekłada się to na pewność, że w całym domu Internet będzie mieć na tyle mocny sygnał, by faktycznie osiągać zbliżoną do obiecanej prędkość. W efekcie, w niektórych miejscach w domu możemy mieć prawdziwe problemy z satysfakcjonującym korzystaniem z sieci. Na słabą jakość zasięgu duży wpływ może mieć materiał, z jakiego wykonane są ściany i stropy. Grube ściany i duża liczba pomieszczeń nie pomagają w dobrym działaniu sieci. Innym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na moc zasięgu jest duża liczba użytkowników, a także słaba jakość routera lub karty sieciowej naszego urządzenia.

Co możemy zrobić, by poprawić zasięg Wi-Fi?

Przede wszystkim trzeba dobrze przemyśleć lokalizację routera. Powinien on znajdować się w centralnym miejscu naszego domu. Warto wspomóc się dostępnymi online aplikacjami, które pomogą nam przy analizie sygnału Wi-Fi w poszukiwaniu najbardziej optymalnego miejsca dla naszego urządzenia. Jeśli zmiana miejsca nie pomaga, nasz dom może być po prostu za duży i konieczne będzie wspomóc się wzmacniaczem sygnału. Będzie on szczególnie pomocny w dużych domach z grubymi murami. Wzmacniacz sygnału odbiera sygnał z głównego routera, nadaje mu większej mocy i przekazuje dalej. Dostępne na Eltkom.pl wzmacniacze to bardzo proste i intuicyjne urządzenia, których użytkowanie nie nastręcza żadnych problemów.

Kiedy konieczna będzie wymiana karty sieciowej?

Bardzo ważne jest, by router i karta sieciowa działały możliwie najlepiej, by tak było, urządzenia muszą być prawidłowo skonfigurowane. Znaczną poprawę zasięgu sieci uzyskamy dzięki wymianie standardowej anteny na model o zwiększonym zysku energetycznym. Często jednak żadne z powyższych rozwiązań nie pomaga. Możliwa jest sytuacja, że ograniczenia w sprzęcie sieciowym są tak duże, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana karty sieciowej lub/i samego routera. Wszystkie zmiany pozycji routera i dodatkowy sprzęt nie poprawiły mocy Twojego zasięgu? Przyjrzyj się zatem urządzeniu, które odbiera sygnał. Być może konieczna będzie wymiana karty sieciowej, a jeżeli nie da się jej wymienić lub nie chcesz tego robić, możesz kupić zewnętrzną kartę sieciową.