Port USB (Universal Serial Bus), czyli uniwersalna magistrala szeregowa to komputerowe złącze komunikacyjne, które zastąpiło przestarzałe porty szeregowe i równoległe, których wydajność przestała być wystarczająca. Jest to najczęściej stosowane złącze komunikacyjne we współczesnych urządzeniach elektronicznych. Port USB, nazywany też interfejsem jest uniwersalny, ponieważ możesz go użyć do podłączenia do komputera wielu różnych urządzeń, takich jak kamera, aparat fotograficzny, telefon komórkowy, modem, klawiatura, skaner czy przenośna pamięć. Ogromną zaletą portu USB jest szybka i intuicyjna obsługa. Po połączeniu urządzeń za pomocą portu USB następuje automatyczne wykrywanie i rozpoznanie przez system, a następnie instalacja sterowników i konfiguracja, które również w dużym stopniu są automatyczne. Współczesne systemy operacyjne w zdecydowanej większości obsługują złącze USB, a podłączenie przez nie urządzenia nie wymaga ponownego uruchamiania komputera. Zgodność ze standardem plug and play wpłynęła na ogromną popularność złącza USB na całym świecie.

Jak działa USB?

Na początku użytkowania portu USB magistrala ta miała mieć zastosowanie jako interfejs urządzeń przesyłających dane, jednak z biegiem czasu możliwości, jakie oferuje USB znacznie wzrosły. Przy zastosowaniu odpowiednio zaprojektowanych hubów  do jednego portu można podłączyć aż 127 urządzeń. Port USB znacznie zmniejszył popularność złączu PS/2 i MIDI. Przy jego użyciu wymagana jest obecność dokładnie jednego kontrolera magistrali, czyli hosta. Uniemożliwia to podłączenie ze sobą bezpośrednio dwóch komputerów lub połączenie ze sobą dwóch urządzeń peryferyjnych. W praktyce oznacza to, że jedno urządzenie może zarządzać innymi.

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje portów?

Nowym typem złącza USB jest port USB typu C. Czym różni się ono od dotychczas powszechnego portu USB-A? Po raz pierwszy zostało ono zaprezentowane w roku 2014 i od tego czasu następuje jego ulepszanie. Jedną z najważniejszych cech, jakie gwarantuje nam dziś USB-C jest bardzo szybki przesył danych oraz możliwość dużo szybszego ładowania urządzeń przenośnych. Przewody USB oraz porty przeszły od swoich początków, czyli roku 1996, znaczną ewolucję. Mają one różny kształt i nie są ze sobą kompatybilne. Można jednak użyć przejściówki, by połączyć dwa różne od siebie. Kolejne generacje USB różniły się do siebie kształtem wtyczki:
  • USB typu A - najpowszechniejsze złącze, zarówno jeśli chodzi o komputer stacjonarne, jak i sprzęt przenośny. Bardzo często był używany w ładowarkach do telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, odtwarzaczy muzyki i wielu innych urządzeniach. Rozróżniamy też wersję micro i mini, które były stosowane w urządzeniach, które są zbyt małe na użycie standardowego złącza USB A; ma kształt prostokąta,
  • USB typu B - jego cechą charakterystyczną jest inny, kwadratowy kształt. Bardzo często znajduje zastosowanie w drukarkach, skanerach. Tu także spotykamy się z wersją mini i micro,
  • USB typu C - najnowocześniejszy typ usb, występujący m.in. w nowych wersjach smartfonów. Dzięki symetrycznej budowie zapewnia wygodne użytkowanie. Jego popularność coraz bardziej wzrasta i coraz większa liczba producentów wykorzystuje je w swoich urządzeniach.
Kształt gniazdka i wtyczki ma związek ze sposobem wykorzystania portu, dlatego należy o tym pamiętać robiąc zakupy.

Ogromna popularność portu USB typu C

USB typu C to 24-pinowe złącze USB, którego cechą charakterystyczną jest dwukrotne obrotowo-symetryczne złącze. Jego kształt jest sporo mniejszy od USB - A, przypomina prostokąt o zaokrąglonych bokach. Analizując ofertę Eltkom.pl musimy zwrócić uwagę na specyfikację kabla i urządzenia oraz jakie dokładnie złącze obsługuje dane urządzenie. USB typu C oprócz nowoczesnych smartfonów występuje też w dostępnych w Eltkom.pl laptopach, komputerach stacjonarnych czy monitorach. Jego uniwersalność i szybki przesył danych powodują ogromny wzrost popularności tego portu wśród użytkowników. Za jego pomocą możemy przesyłać też dźwięk i obraz, ładować urządzenie, nie tylko smartfony, ale też laptopy czy tablet. Zamiast gniazda minijack to właśnie przez USB - C podłączyć możemy do telefonu słuchawki. Ma ono także zastosowanie w nowoczesnych powerbankach. Porty USB-A w wersji micro dziś wykorzystywane są głównie w starszych oraz budżetowych smartfonach i tabletach. Rynek nowoczesnych urządzeń zdominowało złącze USB typu C.