Funkcja NFC w telefonie w dzisiejszych czasach jest już standardem. Wielu użytkowników z niej korzysta, często nawet o tym nie wiedząc. Pozwala na wiele czynności wykonywanych przy pomocy smartfona. Co to jest NFC i dlaczego jest tak przydatne?

Co to jest NFC w smartfonie?

Usługa NFC (ang. Near Field Communication) to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia radiowa, która umożliwia dostęp do informacji cyfrowych i wysyłanie ich w odległości nie większej niż 20cm. Wykorzystywana jest przede wszystkim w nowoczesnych telefonach komórkowych. Dostępne są dwa tryby pracy NFC, czyli aktywny i pasywny. Tryb aktywny to NFC w telefonie. Jego działanie polega na tym, że urządzenie ma własne zasilanie i emituje sygnały. W trybie pasywnym działają np. terminale płatnicze. Oznacza to, że nie posiadają one własnego zasilania, a aktywują się w polu elektromagnetycznym, które generuje urządzenie aktywne. Z tego powodu możemy płacić telefonem w sklepie, ale także przy wykorzystaniu dwóch aktywnych urządzeń (np. telefonów) możemy je ze sobą komunikować, aby przesłać dowolny plik, jak zdjęcie czy dokument. Warto wiedzieć, że dzięki komunikacji NFC można połączyć się ze słuchawkami czy głośnikiem, aby puścić ulubioną muzykę. Moduł NFC w telefonie sprawia, że smartfon staje się wszechstronnym urządzeniem, które zastępuje wiele innych przedmiotów. Wychodząc z domu nie musimy już pamiętać, aby brać portfel- smartfon pozwoli nawet zapłacić za zakupy. Jak widać, możliwości NFC są bardzo duże. 

NFC a Bluetooth - jakie różnice?

Często technologia NFC porównywana jest do Bluetootha, który jest dobrze znany użytkownikom. Jednak oba rozwiązania różnią się od siebie - funkcja NFC gwarantuje szybkość, ponadto zasięg jest nieduży, dlatego jest bezpieczna, a dodatkowo nie wymaga dwóch aktywnych urządzeń, dzięki czemu jedno z nich nie musi posiadać własnego zasilania, a więc NFC w telefonach może łączyć się chociażby z terminalem czy czytnikiem biletów. Bardzo prosta obsługa NFC, nieskomplikowana komunikacja i błyskawiczny transfer danych zapewniają najwyższy komfort użytkowania. 

Łączność NFC - jak działa?

Moduł NFC to rodzaj standardu komunikacyjnego, który opiera się na takich parametrach:
  • częstotliwości 13,56 MHz
  • pasmie 2 GHz
  • przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s
Do komunikacji pomiędzy urządzeniami stosowana jest magnetyczna indukcja dwóch pętli anten, które znajdują się w niedalekiej odległości. Urządzenia, które wykorzystują te same pasma ISM nawiązują ze sobą kontakt. W sytuacji gdy chip i antena NFC znajdują się w zasięgu pola magnetycznego, wytwarza się energia umożliwiająca przekazywanie sygnału między urządzeniami. Dlatego funkcja NFC pozwala na przesyłanie danych na bliskich odległościach.  

NFC- zalety

Skoro już wiemy do czego służy NFC, warto zastanowić się jakie ma zalety. Bezpieczeństwo jest głównym plusem technologii NFC. Komunikacja między urządzeniami jest ograniczona - 20cm to maksymalna odległość, w jakiej mogą one się ze sobą łączyć. Oznacza to, że aby wykonać transakcję należy zbliżyć telefon bezpośrednio do terminala. Nie ma możliwości by ktoś niepowołany połączył się z urządzeniem bez naszej wiedzy. Mimo wielu obaw jakie towarzyszą użytkownikom, okazuje się, że moduł NFC do telefonu jest nawet bezpieczniejszy niż płacenie kartą. A dzieje się tak z prostego powodu- aby zapłacić smartfonem musi być on "odbezpieczony". Na telefonach zwykle mamy ochronę w postaci odcisku palca czy PINu, a do wykonania płatności konieczne jest odblokowanie ekranu. Dlatego minimalizuje się ryzyko kradzieży małej kwoty, o których często słyszymy. Złodziej nie będzie mógł ukraść nam z telefonu nawet 10zł, jeśli będziemy mieli go w kieszeni czy torebce. Kolejnym zabezpieczeniem jest fakt, że włączony moduł NFC nie jest przydatny w każdym momencie, dlatego spokojnie można go wyłączyć jeśli jest nieużywany.
Kolejną zaletą są tagi NFC. Są to specjalne naklejki lub breloki, które pozwalają na połączenie urządzenia z innym sprzętem i wysyłanie danych. Dlatego technologia ta ma tak wiele zastosowań. Często takie naklejki możemy spotkać w muzeach czy na przystankach autobusowych.

NFC funkcja-które modele telefonów ją mają?

Obecnie NFC na telefonie to funkcja, którą mają w większości nowe modele smartfonów. Dlatego znajdziemy NFC w telefonie Samsung, czy Huawei, a dokładniej w większości modeli z systemem Android. NFC w LG także nie jest już nowością. NFC to technologia, która jest także wykorzystywana w iPhonach, począwszy od iPhone 6 oraz 6s. Warto wiedzieć, że nawet smartfony Xiaomi posiadają te funkcję. 
Producenci bardzo chętnie umieszczają moduł NFC w telefonach, ponieważ wiedzą, że jest to usługa, która ma szerokie zastosowanie, a użytkownicy chętnie z niej korzystają. Dlatego tak powszechny jest wybór telefonu według funkcji. Sprawia to, że smartfon jest narzędziem wszechstronnym, które można używać w wielu sytuacjach. 
Aby sprawdzić, czy nasz telefon wyposażony został w tę usługę, wwystaczy wejść w ustawienia, w pozycję "Łączność". Oczywiście informacja taka znajduje się również w instrukcji dołączonej do smartfona. W pasku zadań NFC można wyłączać i włączać w każdym momencie.