Po CPU i GPU pamięć RAM jest trzecim najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o ogólną wydajność komputera. Podobnie jak procesor i procesor graficzny, arkusz specyfikacji każdego pojedynczego modułu lub zestawu pamięci RAM jest labiryntem akronimów, funkcji i różnych innych specyfikacji, które mogą nic nie znaczyć dla przeciętnego użytkownika. Jak więc dokładnie wybrać pamięć RAM? Oto nasz przewodnik dotyczący wyboru pamięci RAM.

Czym w zasadzie jest pamięć RAM?

RAM to akronim oznaczający pamięć o dostępie swobodnym i odnosi się do formy pamięci tymczasowej używanej przez komputery. W przeciwieństwie do dysku twardego lub dysku SSD, pamięć RAM jest stale nadpisywana i odświeżana, ponieważ jej celem jest umożliwienie procesorowi szybkiego dostępu do odpowiednich danych bez ich stałego przechowywania. Takie rozwiązanie jest znacznie wydajniejsze niż jakiekolwiek metoda trwałego przechowywania danych. Mimo to główną wadą i powodem, dla którego nie można używać RAM do długoterminowego magazynowania informacji, jest to, że działa jedynie gdy jest zasilany.

Dlaczego pamięć RAM jest ważna w komputerze?

Cóż, już ustaliliśmy, że jest używany do przechowywania odpowiednich danych, do których procesor lub GPU musi mieć szybki dostęp. W związku z tym ma kluczowe znaczenie dla wydajnej wielozadaniowości, czyli utrzymywania otwartej dużej liczby programów jednocześnie i płynnej pracy. A jeśli chodzi o gry, przechowuje wszystkie istotne zasoby, do których gra musiałaby szybko uzyskać dostęp.

Limity procesora i systemu operacyjnego

Płyty główne mają pułap pamięci RAM, podobnie jak procesory. Ale podobnie jak w przypadku płyt głównych, ten limit nie będzie problemem w przypadku nowoczesnych 64-bitowych procesorów, które zwykle obsługują do 64 GB lub 128 GB pamięci RAM, tak jak w przypadku najnowszego Intel Core dziewiątej generacji i AMD Ryzen trzeciej generacji.
Tak długo, jak masz stosunkowo nowy 64-bitowy procesor, tak naprawdę nie musisz się martwić ograniczeniami pamięci RAM narzuconymi przez procesor lub system operacyjny, ponieważ komputery do gier nie potrzebują obecnie więcej niż 16 GB pamięci RAM.

Szybkość zegara

Podobnie jak prędkość taktowania zegara procesora lub karty graficznej, taktowanie modułu pamięci RAM określa, jak szybko może on przetwarzać dane, co oczywiście odbija się na wydajności. Ogólnie rzecz biorąc, wyższa częstotliwość zegara jest zawsze lepsza, ale pojemność jest zawsze ważniejsza niż prędkość, jeśli chodzi o gry.
Wyższe częstotliwości taktowania i podkręcona pamięć RAM mogą rzeczywiście stanowić poprawę wydajności, ale w najlepszym przypadku sprowadziłoby się do kilku klatek, więc naprawdę nie warto wydawać dodatkowych na szybką pamięć RAM z efektownym rozpraszaczem ciepła. W końcu DDR4 to DDR4 i nie ma dużej różnicy między pamięcią RAM 3200 MHz a 2400 MHz, jeśli głównym przeznaczeniem danego sprzętu są gry.

Przepustowość

Wielokanałowa pamięć RAM stała się popularna już od jakiegoś czasu, a jej główny urok polega na większej przepustowości. Mianowicie, wydajność pamięci RAM odpiera się na takiej ilości danych, które można przesłać między procesorem a pojedynczym modułem pamięci RAM, więc aby zapobiec wąskim gardłom, do gry wchodzą konfiguracje dwukanałowe i czterokanałowe.
Jak sugerują nazwy, konfiguracje dwukanałowe używają dwóch dróg przesyłu, a czterokanałowe - czterech. Oczywiście, ponieważ zaangażowanych jest więcej modułów, może to znacznie zwiększyć przepustowość i poprawić ogólną wydajność. Wielokanałowa pamięć RAM jest dziś niezbędna dla serwerów i stacji roboczych z oprogramowaniem wymagającym dużej ilości pamięci, które przenosi ogromne ilości danych.
Mimo że korzyści z wydajności podwójnej i czterokanałowej pamięci RAM mogą być marginalne, jeśli chodzi o gry, posiadanie wielu modułów pamięci RAM nadal ma pewne zalety. Po pierwsze, cena. Pozyskanie wielu modułów o małej pojemności jest zwykle tańsze niż zakup jednego modułu o dużej. Na przykład, jeśli budujesz komputer z 16 GB pamięci RAM, możesz obniżyć ostateczny rachunek o kilka złotych, kupując zestaw 2 × 8 GB lub 4 × 4 GB zamiast pojedynczego modułu 16 GB. Ceny mogą się różnić w zależności od podaży i warunków rynkowych, więc zestawy nie zawsze będą tańsze niż pojedyncze moduły. Po drugie, łatwiej i taniej jest wymienić wadliwe komponenty, jeśli są rozproszone. Oczywiście moduły pamięci RAM o mniejszej pojemności są tańsze. Co więcej, jeśli masz zestaw 2 × 8 GB i jeden moduł wymaga wymiany, nadal możesz używać komputera z tylko 8 GB pamięci RAM, dopóki nie otrzymasz modułu zastępczego. I odwrotnie, gdybyś miał tylko jedną pamięć RAM o pojemności 16 GB i doszłoby do awarii, Twój komputer byłby przez jakiś czas bezużyteczny.

RAM - czym warto pamiętać?

Na koniec powinniśmy również zauważyć, że chociaż różne modele są technicznie zamienne, nie jest to zalecane. Łączenie różnych modeli modułów pamięci RAM odmiennych producentów, może prowadzić do nieoczekiwanych problemów ze zgodnością, awarii i ogólnej błędnej wydajności. Ponadto, jeśli używasz modułów, które działają z różnymi częstotliwościami taktowania, wszystkie moduły zostaną ograniczone do szybkości najwolniejszego.
Podsumowując: nadaj priorytet pojemności nad szybkością, wybierz zestawy zamiast pojedynczych modułów o dużej pojemności, zostaw przestrzeń dla rozszerzeń, jeśli to konieczne i możliwe i nie mieszaj i nie dopasowuj różnych modeli, jeśli w przyszłości skończysz aktualizować pamięć RAM swojego komputera.