Świat oszalał na punkcie deskorolek elektrycznych. Właściwie, jeszcze niedawno obowiązywały nazwy hooverboard czy cityboard, a deskorolka kojarzyła się wyłącznie z czterokołowym pojazdem do robienia ewolucji w skateparkach. I faktycznie, istnieją czterokołowe deskorolki elektryczne, jednak wśród czterokołowców popularniejsze i wygodniejsze są elektryczne longboardy, czyli długie deskorolki używane do poruszania się po mieście, a nie po skateparkach. Z czasem jednak zaczęto używać nazwy deskorolka elektryczna dla samobalansujących się platform z dwoma kołami, a prekursorem tego typu pojazdów były dużo droższe Segway’e, czyli platformy z uchwytem do trzymania się rękoma.Źródła popularności deskorolek elektrycznychNic dziwnego, że deskorolki elektryczne stały się takie popularne. Rozwój techniki i przychodzące z nim nowinki technologiczne pobudzają wyobraźnię i trendy konsumenckie. Ludzie chcą nowych rzeczy. A deskorolka elektryczna jest produktem, który jeszcze niedawno ciężko by było sobie wyobrazić. Jak to? Będziemy stać na platformie, która sama jedzie i sama skręca? Niemożliwe stało się możliwe i teraz w parkach i na chodnikach widać osoby poruszające się, czasem z dużą prędkością, a jednocześnie stojące nieruchomo. Oprócz tego, że jazda na dwukołowej deskorolce elektrycznej daje niezwykłą frajdę, drugim źródłem jej popularności jest stosunkowo przystępna cena. W tej chwili podstawowe modele deskorolek można kupić już od kilkuset złotych, co sprawia, że są one popularnym prezentem np.; z okazji pierwszej komunii.


Co potrafi deskorolka elektryczna?


Zwykle deskorolki elektryczne rozwijają prędkość do około 15 km/h, zdarzają się też modele szybsze, jednak taka prędkość jest w zupełności wystarczająca, jeśli chcemy, żeby jazda nie tylko była dynamiczna, ale też bezpieczna. Deskorolka udźwignie osobę ważącą do 120 kg, choć żeby system balansujący działał prawidłowo, musi też być zachowana minimalna waga, która w zależności od modelu wynosi średnio do 15 do 40 kilogramów. Deskorolka może jechać w dwóch kierunkach (do przodu i do tyłu), może kręcić się w kółko, może przyspieszać i hamować. Wszystko odbywa się za pomocą balansu ciała i odpowiedniego nacisku stóp.


Deskorolka elektryczna jako Gokart


Nowością ostatnich sezonów jest nakładka na deskorolkę elektryczną w postaci ramy z przednim kółkiem i siodełkiem, która zmienia hoverboard w szybkiego i zwinnego trójkołowego gokarta. Sterować można rękoma, za pomocą specjalnych uchwytów. Jest to bardzo intuicyjne, a sama jazda jest bardzo przyjemna. Daje możliwość sporej adrenaliny i spróbowania ekstremalnych ewolucji jak np.; jazdy z podniesionym przednim kółkiem starszym użytkownikom, a młodszym czas na oswojenie się z deskorolką przed próbami jazdy na stojąco.


Deskorolka elektryczna pojazdem przyszłości.


W ostatnich latach coraz popularniejsze są lekkie pojazdy elektryczne, do których można zaliczyć rowery, hulajnogi, longboardy, monocykle czy deskorolki dwukołowe. Daje to ogromną możliwość rozwiązania problemów transportowych w centrach miast lub w trudnodostępnych obszarach wiejskich. Przykładowo: wymiary deskorolek czy składanych hulajnóg pozwalają na zabranie ich do bagażnika auta osobowego lub środków komunikacji publicznej. Wyobraź sobie, że mieszkasz powiedzmy 2 km od przystanku autobusu, tramwaju czy metra. Przemierzasz ten odcinek na deskorolce, po czym zabierasz ją na plecy i wsiadasz do komunikacji publicznej. Wysiadasz w centrum i ostatni odcinek trasy znów pokonujesz na deskorolce omijając stojące w korkach samochody. To pociągająca i możliwa wizja przyszłości, natomiast to, czego brakuje obecnie, to dostosowanie istniejących przepisów prawnych do rozwoju techniki i zwiększającej się liczby pojazdów elektrycznych. Na dziś niestety osoby korzystające z deskorolek czy hulajnóg są w świetle prawa traktowane jak piesi, nie jak rowerzyści, a to bardzo ogranicza możliwości i daje pole do popisu co bardziej zasadniczym stróżom prawa.


Czy warto kupić deskorolkę elektryczną?


Każdy, kto miał okazję się przejechać, bez wahania odpowie, że tak. Sama nauka balansowania i utrzymania równowagi większości osobom nie sprawi żadnych problemów, a wrażenia z jazdy po opanowaniu deskorolki są niesamowite. Atrakcyjny jest również stosunek ceny do jakości. Deskorolka elektryczna dziś to narzędzie do świetnej zabawy i rekreacji, a jeśli przepisy ruchu drogowego dostrzegą użytkowników deskorolek i innych lekkich pojazdów elektrycznych, mogą stać się one sposobem na alternatywny i ekologiczny transport w przyszłości.