Procesor a dokładniej mówiąc centralna jednostka obliczeniowa, jest mózgiem całego komputera i wielu urządzeń ze sobą połączonych. Montuje się go przeważnie w komputerach, ale występuje również w tabletach, a nawet w smartfonach.
Odpowiada za pracę wszystkich podzespołów oraz prawidłowe przeprowadzanie procesów tych prostych, jak również bardzo skomplikowanych. Klasycznie nazywa się go sekwencyjnym urządzeniem cyfrowym, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je w odpowiedni sposób, a następnie wykonuje wszystkie zawarte polecenia.

Co to jest procesor komputera?

Wygląd procesora jest bardzo charakterystyczny. Zazwyczaj jest to niewielki kwadrat, który z jednej strony ma sterczące i gęsto ułożone metalowe nóżki, a z drugiej blaszkę z nadrukowanym logo producenta. To właśnie te niewielkie elementy umożliwiają przymocowanie go do płyty głównej w komputerze.
Procesor składa się z kilku zaawansowanych materiałów. Jego sercem jest monokryształ krzemu, na którym umiejscowione zostały warstwy specjalnych półprzewodników. Jego obwody wykonane są z aluminium albo miedzi i właśnie z tych materiałów tworzone są specjalne układy sterujące, zespół rejestrów oraz jednostka arytmetyczna. Wszystkie te elementy odpowiedzialne są za prawidłowe przetwarzanie danych i wykonywanie ich w odpowiedniej kolejności.

Procesor w komputerze - zasady działania

Procesor w komputerze analizuje wszystkie informacje, które są do niego przesyłane, korzystając z szybkich i logicznych, a także opartych na specjalnej arytmetyce obliczeń, które następnie przesyłane są do pamięci komputerowej. Posiada on również własną podręczną pamięć, która służy mu do czasowego przechowywania danych niezbędnych do wykonania aktualnych procesów, które zostały wprowadzone do komputera.
Bardzo ważnym akcesorium, które jest niezbędne w pracy procesora, jest system chłodzenia. Bez tego ważnego elementu podczas bardzo intensywnej pracy szybko by się przegrzał i uległ awarii, a nawet stopieniu. W większości przypadków system ten nazywany jest radiatorem, który zbudowany jest z blaszek, element odprowadzający ciepło oraz specjalny wentylator rozpraszający ciepłe powietrze. W nowoczesnych systemach wyprodukowanych do bardzo wytężonej pracy obliczeniowej można stosować specjalny system chłodzenia, który oparty jest na suchym lodzie, wodzie albo gazie.

Do czego służy procesor komputera?

Procesor jest niezbędnym urządzeniem wykorzystywanym do prawidłowego funkcjonowania każdego komputera stacjonarnego lub przenośnego. Odpowiedzialny jest za koordynowanie pracy podzespołów i bez niego funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Koordynuje także przeprowadzanie wszystkich pozostałych procesów.
Co to oznacza w praktyce? Najprościej mówiąc, procesor komputera kieruje ruchem danych i odpowiada za prawidłowe wykonywanie wszystkich komend wydanych przez użytkownika. W ten sposób, kiedy tylko właściciel komputera będzie chciał włączyć przeglądarkę lub zagrać w grę to procesor wyda polecenia do pozostałych podzespołów, które wykonają wszystkie zlecone zadania.
Bardzo podobnie jest również z pozostałymi czynnościami, które wykonuje człowiek na komputerze lub laptopie. Procesor umożliwia szybkie wykonanie bardzo prostych rzeczy, jak również bardzo płynną pracę podczas działania bardziej zaawansowanych programów związanych z tworzeniem materiałów wideo, audio czy jakichkolwiek innych.

Jakie są najistotniejsze parametry procesorów komputerowych?

Nowoczesna technologia pozwoliła stworzyć bardzo zaawansowane urządzenia, które charakteryzują przede wszystkim wysoką wydajnością. Każdy procesor w komputerze posiada określone parametry, które związane są głównie z:
  • ilością zamontowanych rdzeni - najstarsze modele procesorów posiadały zaledwie jeden rdzeń, czyli potrafiły pracować tylko nad jednym procesem jednocześnie. Obecnie rynek oferuje nam procesory sześciordzeniowe, które są standardem przy zakupie komputera. Dla najbardziej wymagających użytkowników powstały już superwydajne procesory dwunastordzeniowe, które są w stanie pracować nad dwunastoma procesami w jednym momencie,
  • częstotliwością taktowania – jest to nic innego jak określenie szybkości danego procesora. Im wyższą posiada częstotliwość taktowania, tym jest lepiej wydajny. Określa się ją w gigahercach. Najnowsze procesory posiadają taktowanie na poziomie 3,6 - 4,4 GHz, dzięki czemu są w stanie wykonać od 3,6 do 4,4 miliarda poleceń w ciągu zaledwie jednej sekundy,
  • architekturą procesora – urządzenie posiada obecnie architekturę 32-bitową lub 64-bitową. Najprościej mówiąc określa to, w jakich zasobów pamięci podręcznej jest w stanie korzystać. Im posiada ich więcej tym działa znacznie szybciej,
  • zintegrowaną kartą graficzną - we współczesnych czasach większość procesorów komputerowych posiada zintegrowane karty graficzne. Jest to najlepsze rozwiązanie, kiedy użytkownik decyduje się na zakup modelu, który będzie wykorzystywany do pracy biurowej albo podstawowych czynności, takich jak przeglądanie internetu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność pieniędzy, ponieważ nie trzeba wtedy nabywać osobnej karty graficznej.
Decydując się na zakup odpowiedniego procesora do komputera, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy od wielu lat zajmują się sprzedażą takiego rodzaju sprzętu. Fachowcy dokładnie podpowiedzą, które urządzenie będzie najbardziej wydajne do konkretnej pracy w biurze lub do rozrywki w domu.