Wszyscy lubimy swoje domowe wnętrza świeżo po remoncie, gdy poszczególne detale nadal są nieskazitelne, podłogi lśnią, ściany są krystalicznie czyste, a armatura łazienkowa nie ma żadnych zarysowań. Niestety użytkując swoje ukochane mieszkanie, siłą rzeczy, będziemy winni mniejszym lub większym uszkodzeniom. Z biegiem czasu farba na ścianach może nieco przyżółknąć, a powierzchnie w łazience będą pokrywać się niechcianym kamiennym nalotem. Każdy z nas chciałby zachować wygląd naszej pięknej łazienki czy kuchni na długo, dlatego tak ważne jest, by od samego początku regularnie sprzątać wszystkie powierzchnie. Jeśli nie dopuścimy do powstania dużych i uciążliwych zabrudzeń, z łatwością doczyścimy wszystkie zakamarki i nadal będziemy mogli z przyjemnością przebywać w domu.

Niechciane zabrudzenia

Jedną z najbardziej męczących spraw jest czyszczenie fug. Płytki stosujemy głównie w łazienkach i kuchniach, łatwo je myć, a jednocześnie chronią ścianę przed niedającymi się usunąć zabrudzeniami oraz wodą. Duża wilgotność w pomieszczeniach, w których mamy płytki sprawia, że bardzo szybko na jasnych i czystych fugach powstaje brzydko wyglądający nalot, będący mieszaniną grzybów i pleśni. Zabrudzone w ten sposób spoiny pomiędzy kafelkami potrafią zepsuć wygląd nawet najbardziej eleganckiej łazienki czy kuchni. Spoiny pomiędzy płytkami na podłodze czy na ścianie stanowią dopełnienie okładziny, a ich wygląd wpływa na wygląd całości. Oprócz nalotu w trakcie użytkowania miejsca te niestety tracą także swój kolor, jasne żółkną lub szarzeją, ciemniejsze blakną. Czyszczenie fug centymetr po centymetrze nie jest najfajniejszym sposobem na spędzanie sobotniego poranka. Jeśli chcesz ułatwić sobie to zadanie, sprawdź nasze propozycje.

Siła rażenia chloru

Dobrym domowym sposobem na czyszczenie fug jest użycie środka do czyszczenia toalety i wody. Tworząc taką mieszankę otrzymujemy mocny, chlorowy roztwór, który musimy za pomocą szczoteczki nanieść na miejsca, które chcemy czyścić. Niestety, ten sposób wymaga od nas dokładnego szorowania brudnych miejsc. Nie musimy używać dużej siły, liczy się bardziej cierpliwość i dokładność, by pozbyć się całego niechcianego zabrudzenia. Mieszankę nanosimy tylko na fugi. Jeśli zabrudzenie jest duże, możemy pozostawić ją chwilę na czyszczonej powierzchni, a następnie przystąpić do szorowania. Środki do WC są bardzo silne i żrące, dlatego nie możesz zapomnieć o stosowaniu ochrony na ręce, ale także oczy, gdyż w trakcie szorowania łatwo spryskać sobie niechcący twarz.

Sposoby naszych mam i babć

Delikatniejsze i bardziej bezpieczne dla naszej skóry są sposoby naszych babć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że różne produkty używane na co dzień w kuchni, mają także inne zastosowania. Proszek do pieczenia, soda, kwasek cytrynowy - można z nich wyczarować mieszankę, która z powodzeniem poradzi sobie z domowymi zabrudzeniami, w tym z brudnymi fugami. Znanym od dawna specyfikiem o wspaniałych właściwościach czyszczących jest mieszanka sody i octu. Aby zrobić w domu taki preparat należy w miseczce wymieszać 100 ml octu, 100 ml wody i opakowanie sody oczyszczonej. Tak powstały środek nanosimy na szczeliny pomiędzy płytkami i zostawiamy, pozwalając mu działać ok. 30-40 min. Następnie przecieramy wszystko szmatka z ciepłą wodą.

Nowoczesne urządzenia do mycia

Dzięki nowoczesnym urządzeniom myjącym możemy jednak zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i z łatwością wyczyścić zabrudzone fugi. Na rynku mamy dostępne funkcjonalne myjki parowe, które przychodzą nam z pomocą w domowych porządkach, znacznie ułatwiając nam dotarcie do trudno dostępnych miejsc i walkę z uciążliwymi zabrudzeniami. W ofercie Eltkom.pl dostępna jest rewelacyjna myjka parowa ręczna Ariete 4137 Vapori Jet. Dzięki zastosowaniu czyszczenia parowego pod dużym ciśnieniem sprzątanie trudnych i trwałych zabrudzeń nigdy nie było tak proste. Poręczna myjka parowa sprawdzi się idealnie do czyszczenia do fug, nawet w zakamarkach, do których trudno byłoby Ci dosięgnąć, dzięki wygodnym końcówkom dostosowanym do różnych potrzeb. Sprzątanie z użyciem myjki parowej nie wymaga stosowania chemii, dzięki czemu jest bezpieczne dla Twojej skóry i ekologiczne. Oprócz fug wyczyścisz dzięki myjce parowej niemal każdą powierzchnię w domu.