Cieszące się od wielu lat coraz większą popularnością lokalizatory GPS w samochodach, już jakiś czas temu przestały się kojarzyć nam tylko i wyłącznie z autami firmowymi. Coraz więcej właścicieli pojazdów prywatnych dostrzega zalety z posiadania takiego sprzętu, który jednocześnie pozwoli uchronić go przed kradzieżą, a także znacznie ułatwi codzienne użytkowanie naszej czterokołowej maszyny. Największą popularnością takie rozwiązanie cieszy się zaś wśród właścicieli najdroższych modeli samochodów, którzy w sposób szczególny zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa kradzieży.

Oferowane obecnie przez producentów i sprzedawców lokalizatory, oferują cały szereg funkcji i tylko od nas zależy, co zyskamy dzięki decyzji o montażu takiego urządzenia. Wybór to jednak trudny, bo w obliczu całej gamy produktów dostępnych w sprzedaży, łatwo pogubić się w natłoku wielu marek, niejasnych zawsze określeń charakteryzujących ich działanie, czy długich i opisanych skomplikowanym językiem specyfikacji. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lokalizatora GPS? No i jaki sprzęt wybrać?

Jakie są zalety posiadania lokalizatora GPS?

Zacznijmy jednak od początku. Instalacja nadajnika GPS w aucie niesie za sobą szereg korzyści dla jego właściciela. Przede wszystkim chodzi o jego szeroką funkcjonalność, która uzależniona jest od stopnia jego zaawansowania technologicznego. Dlatego przed zakupem wybranego modelu warto rzetelnie zapoznać się z oferowanymi przez jego producenta funkcjami. Jeżeli chodzi o nie same, to wśród zalet tego rodzaju sprzętu wymienia się: ochrona przed kradzieżą oraz łatwą, sprawną i szybką kontrolę nad pojazdem przez całą dobę.

Lokalizator zabezpiecza pojazd w razie kradzieży, gdyż pozwala na stałe śledzenie jego lokalizacji. Pozwala nam na zalogowanie się z dowolnego urządzenia mobilnego na dedykowanej do tego platformie śledzącej, przez co możemy namierzyć nasz samochód nawet za pomocą smartfona. Natomiast w razie wyposażenia go w dodatkowe urządzenia, możliwy jest nawet dodatkowy monitoring jego wnętrza, jak i okolicy zewnętrznej, a także podsłuch. Najlepsze lokalizatory na rynku potrafią ustalić położenie samochodu z dokładnością do 3-5 metrów, a także działać jeszcze przez pewien czas po ich wypięciu.

Niektóre z nadajników GPS pozwalają nam również na stałą kontrolę tego co dzieje się z pojazdem. Mamy więc dzięki nim dostęp do historii trasy pokonanej przez samochód, o uzyskiwanej przez niego prędkości czy liczbie przejechanych kilometrów. Sprawdza się to chociażby w przypadku, kiedy z pojazdu korzystają czasem nasze dzieci – otrzymujemy wówczas cały pakiet danych, który da nam pewność, że nasze pociechy korzystają z auta w sposób rozważny i odpowiedni.

Lokalizator to także szereg, powiedziałoby się błahych, funkcji, które jednak czasem znacznie ułatwiają nam codzienne korzystanie z samochodu. Jedną z nich jest np. pomoc w odnalezieniu zaparkowane auta, co w obliczu coraz większych parkingów przed centrami handlowymi nie wydaje się już aż tak abstrakcyjne i niepraktyczne. Wszystkie tego typu rozwiązania zostały stworzone zaś po to, aby zaoszczędzić nam czasu i niepotrzebnych nerwów.

Na marginesie podjętego tematu trzeba też wspomnieć, że producenci oferują też szereg urządzeń dodatkowych, które mogą być wykorzystane do szybkiego zlokalizowania np. zagubionych kluczyków samochodowych.

Jaki lokalizator GPS wybrać do swojego auta?

Wybór lokalizatora pojazdu powinien być uzależniony od naszych indywidualnych preferencji oraz ceny, jaką jesteśmy w stanie zainwestować w taki właśnie sprzęt. Tutaj warto więc skonsultować się ze specjalistą. Może to być albo pracownik salonu, oferującego tego typu urządzenia lub przedstawiciel producenta, który zarówno doradzi, jak i rozwieje wszelkie nasze wątpliwości.

Jeżeli jednak zależy nam na wielozadaniowości lokalizatora, a zarazem na wysokiej jakości jego usług, trwałości a przy tym długiej żywotności takiego sprzętu, należy zainwestować w odpowiednio dobry, a co za tym idzie, kosztowny sprzęt. W tym przypadku jednak jakość prawie zawsze idzie w parze z poziomem jakości. Z kolei oszczędność przy zakupie lokalizator może bardzo szybko okazać się złudna, bo sprzęt nie będzie spełniał zakładanym zadaniach na odpowiadającym nam poziomie.

Jak zamontować lokalizator auta?

Wbrew pozorom montaż lokalizatora w aucie nie należy do najbardziej skomplikowanych rzeczy. Jednakże jeśli nie czujemy się na siłach, aby temu podołać, warto zwrócić się tutaj do bardziej biegłego w tych sprawach znajomego lub po prostu do odpowiedniego warsztatu.

Zazwyczaj nadajnik GPS w samochodzie podłącza się do gniazdka OBD II (inaczej określanego przez fachowców, jako złącze diagnostyczne), umiejscowionego w lewej, dolnej części deski rozdzielczej, mniej więcej przed kolanem siedzącego w pojeździe kierowcy. Oczywiście jest to lokalizacja najczęściej spotykana, a w przypadku niektórych modeli samochodów może znajdować się w innych miejscach – tutaj jednak, aby to zlokalizować, wystarczy szybka lektura dołączonej do auta instrukcji. Po wpięciu urządzenia w odpowiednie miejsce trzeba skonfigurować urządzenie z urządzeniem mobilnym, najlepiej z telefonem. Po wykonaniu kilku wskazanych przez system kroków związanych z instalacją lokalizator GPS powinien już działać, co możemy zresztą szybko sprawdzić.

Z kolei w razie występujących dosyć rzadko, ale jednak mających miejsce, problemach z dostępem do gniazdka, specjaliści polecają wykorzystanie specjalnego przedłużacza. W takim przypadku lepiej zdać się na fachowców.