Jakość powietrza z roku na rok staje się coraz gorsza. Oczywistym jest więc, że w momencie, w którym smog i inne zanieczyszczenia atakują nas z każdej strony, chcielibyśmy choć w domu mieć czyste powietrze. Zwłaszcza, że to, co wdychamy, ma widoczny wpływ na zdrowie, jakość snu czy przebieg alergii. Jak skutecznie poprawić jakość powietrza? Mamy na to kilka sposobów!

Nawilżacze i oczyszczacze powietrza

Suche powietrze może wywołać suchość spojówek, błon śluzowych oraz utrudniać zasypianie. Często wzmaga alergie i wywołuje podrażnienia. Aby temu zapobiec, dobrze jest mieć nawilżacz powietrza w domu. Zwłaszcza w sypialni. Duża część nawilżaczy jest połączona z oczyszczaczami powietrza. Często posiadają one czujnik, pozwalający urządzeniu na monitorowanie stanu powietrza w naszym domu. Pamiętajmy jednak, że to urządzenie, aby było skuteczne, nie może stać blisko przeciągów ani kaloryfera i że musi być naprawdę regularnie czyszczone. W przeciwnym razie, zamiast oczyszczać i nawilżać, będzie tylko rozpylać brud. Nawilżacze sprawiają też, że powietrze jest cięższe, więc kurz opada na ziemię, skąd łatwiej go zebrać.
Jako prowizoryczny nawilżacz powietrza dobrze sprawdza się także mokry ręcznik rozwieszony na kaloryferze lub pojemnik z wodą ustawiony na nim, choć nie jest to wysoce skuteczne rozwiązanie. Ręczniki polecamy tylko, jeśli nie były prane w mocnych detergentach i są dokładnie odwirowane.
Oczyszczacz filtruje brudne powietrze i wypuszcza czyste. Potrzebuje regularnego wymieniania filtrów, ale to wciąż najprostsza i najmniej angażująca forma oczyszczania powietrza. Oczyszczacze i nawilżacze dobiera się pod kątem wielkości pomieszczenia- zbyt małe nie przyniosą spodziewanych korzyści.

Sprzątanie metodą na czyste powietrze

Nie da się nie zauważyć związku pomiędzy czystym powietrzem a higieną w ogóle. Aby powietrze w domu było czyste trzeba regularnie sprzątać, zwłaszcza pozbywać się kurzy, w których żyją roztocza i bakterie. Odkurzacz, którego używamy, powinien mieć odpowiednie filtry np. HEPA. Jeśli trzymamy w domu zwierzęta, to warto zaopatrzyć się w dodatkową końcówkę zbierającą sierść. Dzięki temu mamy pewność, że brud został zebrany, a nie tylko wzbił się w powietrze.
Jeśli decydujemy się na używanie mocnych detergentów, to warto stosować je przy otwartych oknach i tylko wtedy, kiedy to konieczne. Substancje chemiczne w nich obecne także unoszą się w powietrzu i nie są obojętne dla naszego zdrowia. Tam, gdzie to możliwe, wybierajmy ekologiczne detergenty bezpieczne dla ludzi, jak i środowiska. Nie zapominajmy o regularnym praniu pościeli, dywanów i innych tekstyliów, na których osiadają zanieczyszczenia.

Regularne wietrzenie

Oczyszczanie powietrza nie ma sensu, jeśli nie wpuścimy do domu nowego powietrza z dworu. Oczywiście należy robić to z głową. Wietrzenie w dni, w które wartość smogu przekracza krytyczne granice, może nie być najlepszym pomysłem, dlatego warto obserwować stan powietrza na bieżąco. Szczególnie zimą w dużych miastach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, dlatego kluczem do skutecznego wietrzenia jest rozsądek.
Jeśli jednak powietrze na zewnątrz jest w normie, to wietrzenie powinno odbywać się codziennie. Już 15 minut wietrzenia przed snem robi różnicę! Wietrzymy, otwierając okna na oścież, w każdym pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli wietrzymy zarówno po wstaniu, jak i przed pójściem spać. Lepsze są krótsze, ale częste przewietrzenia, niż rzadkie otwieranie okien, ale na dłużej. To drugie rozwiązanie jest nieekonomiczne pod względem utrzymywania ciepła w domu.
Rośliny doniczkowe- naturalne oczyszczacze powietrza
Rośliny nie tylko produkują tlen, pochłaniając zbędne substancje z powietrza, ale również zbierają nadmiar wilgoci i wytłumiają pomieszczenia. Zielony kolor jest odprężający dla zmęczonych oczu, a obecność roślin poprawia ogólne samopoczucie.
Aby zmaksymalizować korzyści, jakie niosą za sobą oczyszczające powietrze rośliny, warto wybrać najefektywniejsze gatunki, jak bluszcze, lilie, gerbery. Bardzo często do oczyszczania powietrza wybiera się popularne sansewiery, paprotki czy zielistki, które dodatkowo stanowią okazałą dekorację. Optymalne jest posiadanie przynajmniej kilku roślin doniczkowych. Należy pamiętać, aby każdą nowo zakupioną roślinę poddać kwarantannie, ponieważ może przenosić pasożyty i choroby, które zagrażają całej domowej dżungli. Przed zakupem sprawdzamy, czy roślina nie jest trująca, zwłaszcza jeśli posiadamy dzieci lub zwierzęta.

Wyjątkowe oczyszczacze do zadań specjalnych

Dla tych, którzy potrzebują naprawdę wyjątkowo czystego powietrza powstały takie urządzenia jak ozonatory czy przepływowe lampy bakteriobójcze. Warto się w nie zaopatrzyć szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego lub jeśli często chorujemy. Lampy bakteriobójcze zabijają zarazki, skutecznie zapobiegając ponownemu samozakażeniu. Działają za pomocą promieniowania UV-C. Oczyszczone powietrze przechodzi z powrotem z komory oczyszczającej do pomieszczenia.
Oczyszczanie powietrza poprzez ozonowanie jest zalecane w pomieszczeniach, które miały kontakt z chorobami zakaźnymi, zwłaszcza w miejscach publicznych. Z tego powodu dezynfekcja za pomocą ozonatorów jest bardzo skuteczna i dokładna. Ze względu na antyseptyczne właściwości ozonu, ozonatory poleca się do domów, w których są osoby o niskiej odporności np. często chorujące dzieci. Ozonowania nie wykonuje się codziennie, raczej w razie potrzeby. W domach alergików to może oznaczać nawet dwa razy w miesiącu.