Od co najmniej 2-3 zim, a jednocześnie sezonów grzewczych, zarówno w telewizji jak i radiu słyszymy o fatalnym stanie polskiego powietrza. Polskie miasta przodują na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Aż 33 z 50 miast Unii Europejskiej z najgorszym powietrzem to miasta polskie. Raport WHO – Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku nie pozostawia żadnych wątpliwości, a słowo smog odmieniane jest przez wszystkie przypadki.

Poprawa jakości powietrza w domu. Co można zrobić?

Można by pomyśleć, że osobiście nie wiele możemy z tym zrobić. Jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym to i owszem możemy poprosić naszego sąsiada z najbliższej okolicy o zmianę nawyków używania pieca i niepalenie śmieciami, jednak w bloku już niewiele więcej możemy zrobić. Najnowsze trendy to zakup mnóstwa roślin pochłaniających smog jednak nie oszukujmy się nie jest rozwiązanie którym zwalczymy ciężkie pyły PM2, 5 czy PM10. Zatem jeśli mieszkasz na przykład w Żywcu, Krakowie, Rybniku, Wodzisławiu,. Pszczynie, Nowym Sączu, Katowicach lub Gliwicach to wiedz, że dopuszczalny poziom stężenia tych pyłów przekraczany jest co najmniej trzykrotnie. To prosta droga do takich chorób jak: rak płuc, ostre infekcje dolnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy w końcu choroby niedokrwienne serca i zawały.
Możemy zatem założyć, że oczszyszczacze powietrza i każde urządzenie, które w jakikolwiek sposób pomoże nam zwalczyć nadmiar pyłów w naszym mieszkaniu nie jest tylko gadżetem, a czymś co pomoże ochronić nasze zdrowie czy życie. Niemożliwym bowiem jest siedzenie w domu przy zamkniętych oknach, czy balkonie cały sezon grzewczy, a nawet jeśli ktoś by się uparł musi pamiętać, że w ma w domu coś takiego jak kanały wentylacyjne (popularnie zwane kratkami), których nie wolno nam w żaden sposób zatykać, a złamanie tego zakazu to nie tylko kłopoty z lokalnym kominiarzem, ale też narażenie zdrowia lub życia swojego i bliskich.

Skuteczne oczyszczanie powietrza

Ktoś może powiedzieć, że przecież i tak dużo czasu spędza na zewnątrz i oddycha zatrutym powietrzem w drodze do pracy czy bawiąc się z dzieckiem na placu zabaw. Pamiętajmy jednak, że dom to nasza oaza w której spędzamy minimum 8h (choćby śpiąc) i warto zrobić wszystko by czuć się w niej bezpiecznie. W tym momencie na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza, które już za kilkaset złotych pomagają zwalczać nie tylko ciężkie pyły zawieszone, ale także alergeny takie jak roztocza czy pyłki roślin - co ważne szczególnie dla alergików. Również lotne związki organiczne, przykre zapachy oraz uciążliwy kurz o czym wie każda osoba, mogą zostać mocno ograniczone dzięki oczyszczaczowi powietrza. Jeśli dodamy do tego eliminacje z powietrza chorobotwórczych mikroorganizmów – wirusów i bakterii to ciężko oprzeć się wrażeniu, że takie wielofunkcyjne urządzenie to idealne rozwiązanie do naszego domu

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Zatem skoro potrafimy wydawać nasze ciężko zarobione pieniądze na gadżety, które jedynie ułatwiają nam życie takie jak smartfony, czy samo odkurzające odkurzacze, może warto pomyśleć o zakupie urządzenia, które nie tylko poprawi jakość naszego życia ale być może znacznie przyczyni się do przedłużenia naszego czasu na pięknej choć jednak coraz bardziej zanieczyszczonej planecie Ziemia.
Jak podaje WHO czyli Międzynarodowa Organizacja Zdrowia 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy leży w Polsce. Kraków, Katowice czy Żywiec to tylko niektóre z miast w których ciężkie pyły PM2, 5czy PM10 zatruwają nasze organizmy doprowadzając do śmiertelnych chorób jak rak płuc czy zawał serca. Pytanie brzmi nie czy tylko jaki oczyszczacz powietrza kupić.
To czym należy się kierować to powierzchnia naszego mieszkania? Każdy oczyszczacz jest w stanie oczyścić określoną powierzchnię. Ważne też jakie rodzaje filtrów posiada, np: wstępny, hepa e11 czy węglowy i w jakiej cenie możemy je nabyć (trzeba pamiętać) , że należy je wymieniać. Cadr lub przepływ powietrza to kolejne ważne parametry, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze. Równie ważnymi są wyświetlacz pm2. 5dzięki któremu poznamy stan naszego powietrza oraz jonizator czy pilot, który pomoże obsługiwać urządzenie nie ruszając się z miejsca.
Kupując zatem oczyszczacz powietrza musimy pamiętać by dobrać go nie tylko do powierzchni naszego mieszkania ale także do naszych potrzeb skupiając się nie tylko na zagadnieniach stricte technicznych ale także walorach czysto użytkowych jak pilot czy choćby poziom hałasu urządzenia.