Google Chromecast to bez wątpienia najpopularniejsza przystawka do telewizorów na świecie. To niewielkie urządzenie pozwala na łatwe i szybkie przesyłanie filmów, obrazów, muzyki i dowolnych innych multimediów na ekran, do którego zostało podłączone. Jakie jeszcze zastosowania ma chromecast? Komu się przyda? Kiedy warto po niego sięgnąć? W tym artykule postaram się przybliżyć to popularne rozwiązanie.

Chromecast - co to jest?

Chromecast Google to rozwijane przez tego internetowego giganta od 2013 roku rozwiązanie, stworzone pierwotnie dla zapewnienia łatwego streamowania multimediów z urządzeń mobilnych. To niewielkie i tanie (około 200 złotych) urządzenie pozwala na bardzo łatwą rozbudowę możliwości telewizora. Łączy się z domową siecią wi-fi (2,4 lub 5 GHz) i w łatwy sposób można go dzięki temu połączyć z dowolnym urządzeniem - smartfonem z Androidem lub iOS, tabletem, laptopem czy komputerem stacjonarnym. Wymaga przy tym podłączenia zewnętrznego zasilania, co jest standardem również dla popularnych przystawek miracast - następnie wystarczy wyłącznie podłączyć dongle do portu HDMI w telewizorze, a następnie połączyć z siecią domową. Kolejne generacje Chromecast Google sukcesywnie rozszerzały funkcjonalność urządzenia i 3 generacja zapewnia znacznie więcej niż tylko łatwy streaming przez sieć bezprzewodową.

Chromecast Google - funkcjonalność

Z każdym kolejnym wydaniem funkcjonalność Google Cast rosła. Nadal, podobnie jak pierwsze modele, umożliwia on łatwe steamowanie treści do telewizora, który nie ma wbudowanej łączności wi-fi, ani nie jest Smart, jednak dzisiaj znajdziemy tam o wiele więcej. Łącząc się z telefonem, możemy za jego pośrednictwem wyświetlić na ekranie telewizora pulpit urządzenia, lub okno wybranej aplikacji - może być to przeglądarka, odtwarzacz muzyki czy niemal dowolna inna treść. Z komputera można transmitować multimedia i karty Google Chrome, ale nie można przesyłać pulpitu. Na tym jednak nie kończą się zastosowania tej przystawki. Chromecast tv można bowiem podłączyć z Asystentem Google i włączyć do tzw. Smart Home, w rezultacie ciesząc się możliwością uruchamiania i wyłączania telewizora przy użyciu komend głosowych, a nawet wyszukiwania swoich ulubionych filmów i programów na platformach YouTube i Netflix. Możliwe jest także połączenie Chromecast'a z bezprzewodowymi głośnikami i odtwarzanie muzyki w różnych częściach domu.
W istocie Chromecast Google podpięty do telewizora skutecznie przekształca go w pełnoprawny Smart TV. Aktualnie produkowane modele obsługują ponad 1000 wbudowanych aplikacji, pozwalających na konsumowanie treści w najpopularniejszych kanałach - znajdziemy tu m.in. aplikację YouTube, Hulu, HBO Now, twich, Netflix, a nawet sklep z aplikacjami Google Play.

Chromecast - jak działa w praktyce?

Co najważniejsze i czemu w dużej mierze zawdzięcza swój sukces Chrome Cast, to bardzo łatwa konfiguracja, z którą poradzą sobie nawet osoby nie mające dużej wiedzy technicznej. Pierwszym krokiem jest podłączenie urządzenia do portu HDMI w telewizorze, monitorze lub projektorze. Oprócz tego do dongla należy doprowadzić zasilanie kablem Mirco-USB - jeśli zostanie podłączony w ten sposób z telewizorem, to możliwe będzie zdalne włączanie i wyłączanie TV. Następnie potrzebne będzie zainstalowanie aplikacji Google Home w telefonie, w którym można dodać nasze nowe urządzenie. Na ekranie TV pojawia się kod, który należy wprowadzić w aplikacji, by sparować urządzenia. Kolejny krok to połączenie z siecią Wi-fi, spośród wyświetlanych w aplikacji na urządzeniu (sieć domowa). Od tego momentu rolę pilota do sterowania Google Chromecast pełni telefon z zainstalowana aplikacją. Co ciekawe - jeśli do tej samej sieci podłączony jest Google Home, to automatycznie będzie on mógł sterować Chromecast dongle, bez dodatkowej konfiguracji.
Nie tylko instalacja jest łatwa i intuicyjne - również co do samej obsługi, stabilności pracy i płynności połączenia nie można mieć zastrzeżeń. Urządzenie Chromecast 3 płynnie renderuje obraz o rozdzielczości FullHD, a wersja Chromecast Ultra obsługuje również 4K, co docenią osoby dysponujące odbiornikami o wyższej rozdzielczości.

Chromecast dongle - komu się przyda?

Urządzenie doceni każdy, kto chciałby mieć w swoim domu Smart TV, ale jest zbyt zadowolony ze swojego odbiornika, albo nie ma środków na zakup nowego. Za zaledwie 200 złotych (lub trochę więcej w przypadku wersji Ultra) można nabyć przystawkę nie tylko rozszerzającą jego funkcjonalność, ale również umożliwiającą wpięcie w aktualnie posiadaną infrastrukturę Smart Home i zarządzanie głosowe swoim TV. Jak wskazują liczne dotyczące Chromecast opinie, urządzenie to spisuje się bardzo dobrze nawet podczas wieloletniej eksploatacji, pozwalając właścicielom jeszcze więcej wycisnąć ze swojego domowego centrum rozrywki.

Zakup Chormecasta powinny rozważyć osoby, które wykorzystują w domu inne urządzenia z ekosystemu Google i chciałyby dołączyć kolejne urządzenie, które z łatwością zachowa kompatybilność z pozostałym sprzętem.