Zastanawiasz się jaki wentylator wybrać?

Upały nie dają za wygraną. Większość z nas marzy o kawałku cienia, kąpieli w chłodnej morskiej wodzie, lub w czystym jeziorze. Co robić jednak, żeby lepiej znieść wysoką temperaturę w domu czy w biurze? Najprostszym rozwiązaniem jest zakup wentylatora. Jest całe mnóstwo modeli, w różnym przedziale cenowym wykorzystujących rozmaite technologie. Jeśli jednak masz już swój ulubiony typ wentylatora, lepiej nie zwlekaj z zakupem, bo w czasie gdy nad Europą utrzymywało się tropikalne powietrze, zdarzały się dni, że wiatraków w sklepach zabrakło.


Klasyczny wiatrak.


Sercem typowego wiatraka jest śmigło obrotowe, najczęściej trzy lub czteropłatowe. Żeby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania otoczone jest z obu stron metalową siatką. Zwykle mamy do dyspozycji kilka prędkości obrotów, bez biegu wstecznego. Często wentylatory są wyposażone w mechanizm oscylacyjny umożliwiający płynną zmianę kierunku strumienia powietrza. Średnica wiatraka w najpopularniejszych modelach wacha się od 35 do 45 cm.

  • Wentylator stojący - pozwala na ustawienie wiatraka na podłodze. Zwykle ma czteroramienną, stabilną podstawę i regulowaną wysokość
  • Wentylator biurkowy - wskazany, gdy mamy zbyt mało miejsca na podłodze do dyspozycji, lub zależy nam na schładzaniu się przy pracy umysłowej.


Wentylator kolumnowy


Zalety wentylatora kolumnowego to: nieco cichsza praca niż w przypadku klasycznego wiatraka, mniej zajętego miejsca na podłodze, większy zakres oscylacji (nawet do 180 stopni) oraz atrakcyjny wygląd. Łopatki w wentylatorze kolumnowym są przymocowane jedna pod drugą i kierują strumień powietrza do góry, następnie wylatuje on przez boczną kratownicę. Jeśli zależy Ci na wentylatorze kolumnowym, przygotuj się na większy wydatek niż przy klasycznym wentylatorze stojącym.Dyson – więcej niż wentylator.Najwyższa półka wśród dostępnych na rynku wentylatorów to innowacyjne urządzenia firmy Dyson Ltd założonej przez Jamesa Dysona, brytyjskiego projektanta i innowatora. Nasza propozycja na dziś to model AM07Dyson AM07 to wentylator bezłopatkowy, kształtem przypominający wentylatory kolumnowe, jednak różniący się zasadą działania. Podobnie jak w wentylatorach kolumnowych – element napędzający powietrze jest umieszczony na dole urządzenia, jednak różnica polega na specjalnej aerodynamice zabudowanego kanału powietrznego oraz obręczy, w którą strumień powietrza wpada tworząc podciśnienie. Dzięki tej obręczy powietrze wokół i za wentylatorem jest zasysane zdecydowanie wzmacniając efekt nadmuchu i tworząc jednolity chłodny strumień. Dodatkowo Twój komfort zwiększy funkcja Timera: możesz nastawić pracę Dysona, kiedy chcesz. Do sterowania pracą urządzenia posłuży Ci wygodny pilot, którego nie zgubisz, bo dzięki namagnesowaniu możesz przyczepić go do obudowy wentylatora.Wentylator czy klimatyzator?


Wentylator nie zastąpi w pełni klimatyzatora i nie schłodzi realnie temperatury powietrza w pomieszczeniu. Jednak jest tańszy, nie wymaga specjalistycznego montażu, można go przenosić między pokojami i zużywa mniej energii. Jeśli chcesz przetrwać najcieplejsze dni i obniżyć odczuwalną temperaturę, a nie zależy Ci na jej precyzyjnej regulacji, wybierz wentylator. Co więcej, jeśli jesteś miłośnikiem designu i najnowszej technologii – rozważ zakup Dysona AM07.